Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 15:12 Aktualizované dňa 18.08.2019 o 17:43

Kalavská odmietla Ficovu podmienku. Za ústavný zákon o reforme nemocníc sa nechce hanbiť

  • Ministerska zdravotníctva Andrea Kalavská ešte v polovici júla po stretnutí s Ficom tvrdila, že sa dohodli na tom, že reforma pôjde ako ústavný zákon.
  • Téma stratifikácie nemocníc spája názory koaličných aj opozičných strán.
Kalavská odmietla Ficovu podmienku. Za ústavný zákon o reforme nemocníc sa nechce hanbiť
Zdroj: TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská odmietla podmienku šéfa Smeru Roberta Fica, aby veľká reforma nemocníc prešla ústavným zákonom. Kalavská to povedala pre portál vzdravotnictve.sk. Ministerka tvrdí, že sa za ústavný zákon nechce hanbiť. Je však otázne, či teraz vôbec dôjde k reforme nemocníc, pretože Smer za takýchto okolností odmieta za ňu hlasovať.

Ministerka Kalavská bola informovaná predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, že ak predloží návrh zákona o stratifikácii nemocníc obyčajným zákonom, poslanecký klub Smeru tento zákon nepodporí,“ napísal pre HNonline hovorca Smeru Ján Mažgút.

Kalavská sa nechce hanbiť

Jej rezort návrh zákona aj pripravil a dal ho na pripomienkovanie. Ministerstvo spravodlivosti však odkázalo, že je možné, že by bol zákon protiústavný.

Tým, že sme sa snažili vyhovieť, napísali sme ústavný zákon, ktorý má dve strany. Mnohí hovoria, že je prázdny, nemám v úmysle znásilňovať ústavu. Ctím si ústavu a rešpektujem ju a nechcem ju kaziť,“ povedala Kalavská. "Napriek tomu, že niekto niečo odo mňa požaduje, ja ani moji ľudia na ministerstve sa za svoju prácu nechceme hanbiť,“ doplnila ministerka.

Kalavská ešte v polovici júla po stretnutí s Ficom tvrdila, že sa dohodli na tom, že reforma pôjde ako ústavný zákon.

O čom má byť reforma?

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať.

Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti kontrolovanú minimálnym počtom výkonov. Zdravotné poisťovne zmluvne nezabezpečia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá.

Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

​Projekt mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.

Premiér Peter Pellegrini zatiaľ situáciu komentovať nechce. Vyjadrí sa až po rokovaní vlády, ktoré je na programe v stredu 21. augusta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.