Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 18:09

V koži Čaputovej čestnej stráže. Vyskúšali sme si ozajstný vojenský dril

Ochrancovia prezidenta v historických uniformách nie sú len turistickou atrakciou. Denne „potia krv“, aby vo vojnovom stave ochránili hlavu štátu pred nebezpečenstvom.

Skupinka turistov pred prezidentským palácom vytiahne smartfóny a spoza kovanej brány zaostruje na mužov v historických uniformách.

Ozve sa cvakanie telefónov. Turistom čestná stráž prezidenta neopätuje úsmevy a naďalej hľadia neutrálne do diaľky.

Slnko poriadne pečie. Turisti utečú pred horúčavou do tieňa, muži v uniformách tak urobiť nemôžu a na tvárach sa im lesknú kropaje potu.

Na prvý pohľad si to bežný okoloidúci nevšimne. Strih uniformy, prstoklad na zbrani, brada mierne vztýčená, jedna päta sa dotýka druhej.

V čestnej stráži doslova záleží na každom detaile. HN si vyskúšali, aké to je ocitnúť sa v koži tejto vojenskej jednotky.

Na buzeráku
Krátko pred siedmou ráno v bratislavských Duklianskych kasárňach panuje pokoj. Popri podlhovastej historickej koniarni prebehne muž v maskáčových nohaviciach. V sídle prezidentskej čestnej stráže susediacej s ministerstvom obrany sa rána začínajú rozcvičkou. Hmaty a chvaty sa chlapi snažia dostať do svalovej pamäti. V neďalekej telocvični, improvizovanej posilňovni, sa šumenie rádia mieša s odfukovaním muža s činkou.

Závažia tresnú na zem a prehlušia šepkajúci „kazeťák“. Medzi stenami sa drží už desaťročia pachuť naftalínu. V čestnej stráži prezidenta je v súčasnosti obsadených 185 miest a delí sa na tri roty a ďalej čaty.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.