Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 16:05

Železnice sú v prípade potreby pripravené zvýšiť kapacitu trate Žilina – Rajec

Súčasný technický stav trate Žilina – Rajec podľa ŽSR postačuje aktuálnemu počtu vlakov, ktoré na trati jazdia.

Železnice sú v prípade potreby pripravené zvýšiť kapacitu trate Žilina – Rajec
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sú v prípade potreby pripravené konať a na trati Žilina – Rajec uskutočniť opatrenia, ktoré by zvýšili jej kapacitu. Uviedol to hovorca ŽSR Michal Lukáč. Práve na tejto trati aktuálne začína Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR proces výberu vlakového dopravcu.

Súčasný technický stav trate Žilina – Rajec podľa ŽSR postačuje aktuálnemu počtu vlakov, ktoré na trati jazdia. Kapacita trate umožňuje na trati viesť pravidelný jednohodinový interval osobných vlakov, a to buď vyhýbaním sa (križovaním) vlakov v stanici Lietavská Lúčka alebo Bytčica.

"Pre skrátenie prestojov vlakov v staniciach pri križovaní sú ŽSR pripravené v stanici Bytčica alebo Lietavská Lúčka zabezpečiť automatizované prehadzovanie výhybiek. Prestoje vlakov by sa skrátili z dnešných sedem až desať minút približne na štyri minúty," poznamenal Lukáč.

Ak sa rezort dopravy a Žilinský samosprávny kraj ako objednávatelia osobnej železničnej dopravy dohodnú, že na trati plánujú posilniť dopravu a vypravovať osobné vlaky každých 30 minút, ŽSR sú podľa slov hovorcu pripravené investovať do úpravy technických zariadení.

Tým by sa malo umožniť zvýšenie kapacity trate. V rámci úprav by došlo k obnoveniu výhybne pre križovanie vlakov v Konskej a zavedeniu diaľkového riadenia dopravy na trati.

"Kľúčová je tiež spolupráca rezortu dopravy a samosprávneho kraja, a to najmä v oblasti odstránenia súbehu autobusovej a vlakovej dopravy. ŽSR jednoznačne preferujú vlakovú dopravu ako ekologickejšiu a efektívnejšiu alternatívu," zdôraznil Lukáč.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.