Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.08.2019, 00:00

Štát určuje počty žiakov, župy to kritizujú a žiadajú zmenu

Samosprávy chcú jasné kritériá, podľa ktorých majú rozdeľovať žiakov na školách. Podľa ministerstva sú pravidlá dostatočné.

Štát určuje počty žiakov, župy to kritizujú a žiadajú zmenu
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Až o dvetisíc prihlášok viac skončí v schránkach gymnázií v porovnaní so záujmom žiakov o stredné odborné školy. Aj keď trh práce potrebuje práve vyučených odborníkov, každý tretí deviatak si podáva prihlášku na všeobecné vzdelávanie. Ministerstvo školstva to chcelo zmeniť. Prišlo preto s vyhláškou, vďaka ktorej môže župám upraviť počet tried v prvých ročníkoch na stredných školách. Novinka nefunguje ani rok a samosprávy už volajú po jej zmene.


Striktnejšie kritériá
Rezort plánoval novinkou podporiť odborné stredné školy. Župy preto dostali úlohu otvárať v nich triedy s počtom žiakov, ktorý by odrážal potreby trhu práce. Nová vyhláška zároveň ministerstvu dovoľuje zasiahnuť, ak zriaďovateľ, teda župa, neotvorí dosť tried. Rezort vtedy môže rozhodnutie samosprávy prehodnotiť a škole určiť, koľko tried má otvoriť, a to bez možnosti odvolať sa. O upravovaní limitov pritom ešte začiatkom roka 2018 hovo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.