Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 18:00

Preferencie OĽaNO padajú. Blížia sa k hranici zvoliteľnosti

  • Aktuálne preferencie ukazujú, že matovičovci sa ocitli blízko hranice zvoliteľnosti.
  • Naposledy bolo hnutie pod piatimi percentami v prvom prieskume po založení.
  • Článok je súčasťou letného seriálu HNonline.sk Ako sa menili preferencie politických strán.
Preferencie OĽaNO padajú. Blížia sa k hranici zvoliteľnosti
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si v tomto roku prešlo turbulentným obdobím. Od Igora Matoviča odišlo viacero poslancov vrátane jednej z najvýraznejších tvári Veroniky Remišovej, ktorá sa pripojila k novej strane Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku. 

Šéf OĽaNO tiež oznámil založenie platformy Odvážne - hnutie obyčajných kresťanov, ktorým chce zacieliť na konzervatívnych voličov. 

Preferencie hnutia začali výraznejšie klesať od apríla tohto roka. V tomto období mu agentúra Focus namerala cez 9 percent.

Nižšie boli len v prvom prieskume

Aktuálne preferencie ukazujú, že matovičovci majú podporu len 6 percent. Ide o takmer najnižšie číslo od vzniku strany v novembri 2011, kedy v prvom prieskume Focusu dosiahli 2,9 percenta. Hneď v nasledujúcom prieskume sa však už dostali cez 5-percentnú hranicu, pod ktorú odvtedy neklesli. 

V tomto volebnom období dosiahlo OĽaNO najvyššie preferencie v novembri 2017, kedy sa dostali na 12,5 percenta. Bolo to krátko po úspešných voľbách do VÚC, v ktorých obsadilo dva županské posty. V tom čase bolo OĽaNO treťou najsilnejšou stranou na Slovensku.

Hnutie už nedokázalo túto hranicu prekročiť a od začiatku tohto roka zaznamenáva pokles podpory. Od januára padli preferencie OĽaNO o päť percentuálnych bodov. 

Odchod Remišovej a nové strany

Za poklesom môže byť podľa odborníkov Remišovej odchod aj vznik nových strán Za ľudí či PS a Spolu.

Podľa politológa Pavla Baboša je odchod Veroniky Remišovej pre OĽaNO jednoznačne stratou. "Znamená to úbytok mnohých voličských hlasov, ktoré boli naviazané práve na jej osobu."

Politológ Jozef Lenč v rozhovore pre HN na začiatku júla uviedol, že Kiskova nová strana môže odlákať výraznú časť voličov aj Matovičovmu hnutiu. 

„Myslím si, že môže sa báť Igor Matovič a ukazuje sa to aj na jeho aktuálnom správaní,“ dodal Lenč

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.