Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.08.2019, 00:00

Veľké zmeny u burzového giganta

Právnici Deutsche Bank pripravili kroky na najväčšiu reštrukturalizáciu biznisu banky za posledné desaťročia.

Veľké zmeny u burzového giganta
Zdroj: Reuters

Právnici Deutsche Bank pripravili kroky na najväčšiu reštrukturalizáciu biznisu banky za posledné desaťročia.

Transakční advokáti, ktorí získajú túto zákazku, zrejme urobia obchod roka. Kedysi jedna z najväčších investičných bánk na svete Deutsche Bank sa rozhodla radikálne transformovať svoj biznis. S otázkami na ďalšie smerovanie ich biznisu sme preto oslovili samotnú Deutsche Bank.


Množstvo zmien v právnej štruktúre
Obrátili sme sa na londýnsku pobočku aj na frankfurtské hlavné sídlo banky v problémoch. Podľa Alison Moodyovej z komunikačného oddelenia londýnskej pobočky Deutsche Bank chce banka rezolútne prekopať svoj biznis model. „Deutsche Bank radikálne transformuje svoj obchodný model tak, aby bol ziskovejší, zlepšoval návratnosť pre akcionárov a poháňal dlhodobý rast,“ vysvetlila Moodyová. „Na uskutočnenie tejto transformácie výrazne zredukujeme investičnú banku a naším cieľom je do roku 2022 znížiť celkové náklady o štvrtinu.“ Pri všetkých týchto zmenách musia banke asistovať skúsené tímy transakčných právnikov. Tí sa špecializujú okrem fúzií a akvizícií práve aj na odpredaje častí firiem, takzvané spin-offy.


Časť z biznisu sa zlikviduje úplne a zvyšok Deutsche prevedie na iné investičné banky. Oznámil to generálny riaditeľ Christian Sewing. Spomína sa najmä francúzsky konkurent BNP Paribas. Kupujúci sa musí presvedčiť o kvalite svojho nákupu. „Spoločnosť si preklepne, aby nekupoval mačku vo vreci,“ vysvetľuje Tomáš Búry z advokátskej kancelárie Allen & Overy. Právnici BNP Paribas museli vykonať takzvané due diligence. V ňom sa preveria všetky právne, daňové, účtovné a ďalšie aspekty kupovanej firmy. Skúma sa aj finančná kondícia firmy, právne vzťahy voči zamestnancom, dodávateľom a mnohé iné veci. „Právnici preštudujú verejné informácie, materiály od predávanej spoločnosti, vyžiadajú si chýbajúce dokumenty a kladú manažérom predávanej spoločnosti doplňujúce otázky,“ dodáva Búry.

Kedysi najvýznamnejšia európska investičná banka je dôležitým hráčom na kapitálových trhoch. Umožňuje investorom kúpiť a predať cenné papiere za prijateľnú cenu. S odchodom banky z obchodovania s akciami sa mnohí obávajú zníženej likvidity trhu. To znamená, že investori nebudú vedieť svoje akcie predať alebo ich predajú len hlboko pod cenu.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.