Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 00:00

Je dôležité, kto vyhrá, ide o odbornosť a morálku

Šéf Najvyššieho súdu by mal byť odbornou a morálnou autoritou a nepísanou hlavou súdnictva. V rozhovore HN Eva Kovačechová z Via Iuris porozprávala o význame tejto inštitúcie.

Je dôležité, kto vyhrá, ide o odbornosť a morálku
Zdroj: HNtelevízia

Prečo je Najvyšší súd dôležitý pre bežného človeka? Čím je významný?
Najvyšší súd stojí na vrchole pyramídy všeobecných súdov. Tie tvoria u nás okresné, krajské súdy a Najvyšší súd. Práve ten má dosah a vplyv aj na rozhodovaciu činnosť nižších súdov. Najvyšší rozhoduje o odvolaniach voči krajskému súdu a rozhoduje aj o mimoriadnych opravných prostriedkoch voči nižším súdom. Veľmi dôležitá úloha tohto súdu je v tom, že dbá o jednotný výklad rozhodovania. To znamená, že vydáva zjednocovacie stanoviská tak, aby sa nejaký právny problém riešil rovnako na všetkých súdoch. Je to dôležitá úloha, ktorá možno bola v minulosti málo využívaná.

Môže Najvyšší súd otvoriť už aj uz

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.