Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2019, 00:00

Je dôležité, kto vyhrá, ide o odbornosť a morálku

Šéf Najvyššieho súdu by mal byť odbornou a morálnou autoritou a nepísanou hlavou súdnictva. V rozhovore HN Eva Kovačechová z Via Iuris porozprávala o význame tejto inštitúcie.

Je dôležité, kto vyhrá, ide o odbornosť a morálku
Zdroj: HNtelevízia

Prečo je Najvyšší súd dôležitý pre bežného človeka? Čím je významný?
Najvyšší súd stojí na vrchole pyramídy všeobecných súdov. Tie tvoria u nás okresné, krajské súdy a Najvyšší súd. Práve ten má dosah a vplyv aj na rozhodovaciu činnosť nižších súdov. Najvyšší rozhoduje o odvolaniach voči krajskému súdu a rozhoduje aj o mimoriadnych opravných prostriedkoch voči nižším súdom. Veľmi dôležitá úloha tohto súdu je v tom, že dbá o jednotný výklad rozhodovania. To znamená, že vydáva zjednocovacie stanoviská tak, aby sa nejaký právny problém riešil rovnako na všetkých súdoch. Je to dôležitá úloha, ktorá možno bola v minulosti málo využívaná.

Môže Najvyšší súd otvoriť už aj uz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.