Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2019, 15:56

"Je to potrebné?" pýta sa Most po Dankovom novom návrhu

Andrej Danko trvá na vytvorení ministerstva cestovného ruchu a športu.

"Je to potrebné?" pýta sa Most po Dankovom novom návrhu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Most-Híd sa pýta, či je potrebné zriadiť samostatné ministerstvo cestovného ruchu a športu a zvýšiť výdavky štátu. Povedala to hovorkyňa strany Klára Debnár v súvislosti s vyjadrením predsedu SNS, ktorý chce návrh na zriadenie ministerstva predložiť koaličným partnerom na najbližšej Koaličnej rade.

"Odhliadnuc od toho, že podpora cestovného ruchu a športu je potrebná, v strane Most-Híd si kladieme otázku, či si táto podpora vyžaduje vytvorenie ďalšieho ministerstva a zvýšenie štátnych výdavkov," uviedla Debnár.

Smer-SD podľa slov hovorcu strany Jána Mažgúta zastáva názor, že cestovný ruch a šport si zaslúžia zvýšenú pozornosť. "Zároveň to vnímame ako výzvu novej vlády, ktorá vzíde z nadchádzajúcich parlamentných volieb," dodal.

Opozičná kritika

Hnutie Sme rodina by zriadenie ministerstva za určitých okolností považovalo za prospešné, ak by návrhu predchádzala aj seriózna diskusia. "V tomto prípade však ide len o predvolebnú iniciatívu pána Danka, zameranú na jeho zviditeľnenie a prezentáciu," skonštatovalo hnutie s tým, že preto Dankovo vyjadrenie komentovať nebudú.

Dôvod na "zbytočné nalievanie verejných financií" do vzniku nového ministerstva nevidí ani poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Sopko za OĽaNO. "Vláda by sa mala radšej zamerať na podporu podnikania v cestovnom ruchu a fungujúce prepojenie rezortu školstva so športom," tvrdí. Rozvoju cestovného ruchu podľa jeho slov môže pomôcť len dôsledná a koncepčná podpora podnikania v tejto oblasti. Upozorňuje na prípadné prehlbovanie byrokracie spojené so zriadením nového ministerstva.

Strana SaS zdôraznila, že Slovensko nepotrebuje ďalšie ministerstvá, ale kvalifikovaných ministrov a vládu. "Všetky sektory bez ohľadu na to, čomu sa venujú, potrebujú pre svoj rozvoj dobré podnikateľské prostredie," doplnila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová. Za základ dobrého podnikateľského prostredia považuje to, že na trhu platia rovnaké podmienky pre každého.

Na prezentáciu štátu

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) trvá na vytvorení ministerstva cestovného ruchu a športu. V stredu 7. augusta Danko povedal, že chce návrh na jeho zriadenie predložiť na najbližšej Koaličnej rade. Ministerstvo by malo mať podľa jeho slov dvoch štátnych tajomníkov, malo by mať v kompetencii prezentáciu štátu.

O vytvorení ministerstva cestovného ruchu a športu už Danko hovoril v súvislosti so zavedením rekreačných poukazov. Mať ministerstvo, ktoré bude túto poddimenzovanú oblasť koordinovať, je podľa neho nevyhnutnosť. Označil to za systémový krok do budúcnosti. Argumentuje tým, že tento rok podporili nový potenciál turizmu na Slovensku rekreačné poukazy a nižšia DPH na ubytovacie služby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata