Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2019, 00:00

Ako sa podľa zákona upravujú zdravotnícke platby v praxi

Úhrady za zdravotnú starostlivosť upravujú dva zákony. Dosiahnuť, aby vám ju poisťovňa preplatila, nie je také jednoduché.

Ako sa podľa zákona upravujú zdravotnícke platby v praxi
Zdroj: Dreamstime

Doplácanie za zdravotnícky výkon
Ústava síce hovorí o bezplatnej zdravotnej starostlivosti, no pridáva k tomu odkazovaciu normu, ktorá hovorí, že podrobnosti upraví zákon. Ten v množstve prípadov vyžaduje, aby si pacient platil takmer celú sumu sám. Keďže výšku doplatku určil zákon, je to v súlade s Ústavou, aj keby musel pacient doplácať väčšinu ceny za zdravotnícky zákon???.

1. Zákon o platbách za lieky a pomôcky
Prídete k lekárovi s nejakým problémom, ten vás vyšetrí a predpíše vám lieky. Zrejme o tom ani neviete, ale práve sa na preplatenie nákladov na vyšetrenie, liekov či zdravotníckych pomôcok použili minimálne dva rôzne zákony. A k tomu ešte množstvo podzákonných predpisov, ako sú vyhlášky či usmernenia. Prvý zákon, ktorý sa vzťahuje na zdravotnú starostlivosť, je zákon o

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.