Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2019, 15:47

Mečiara nebudú stíhať za udelenie amnestie v prípade únosu Kováča mladšieho

Polícia to už prekonzultovala aj s Generálnou prokuratúrou.

Mečiara nebudú stíhať za udelenie amnestie v prípade únosu Kováča mladšieho
Zdroj: TASR/Pavol Funtál

Expremiér Vladimír Mečiar nebude stíhaný za udelenie amnestie v kauze zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča do cudziny. Rozhodol o tom bratislavský vyšetrovateľ.

​Skutok nie je trestným činom a nie je tak dôvod na postúpenie veci. Polícia to už prekonzultovala aj s Generálnou prokuratúrou. Informoval o tom portál tvnoviny.sk.

V júli 2017 začala Mečiara polícia vyšetrovať pre podozrenie zo spáchania trestného činu. Následne 10. augusta ohlásila, že ho za amnestie stíhať nebude, lebo vec je premlčaná. Bratislavská kriminálka sa však od konca októbra 2017 začala opätovne prípadom zaoberať.

Generálna prokuratúra totiž na podnet poslanca SaS Ondreja Dostála skonštatovala, že pôvodné uznesenie vyšetrovateľa, ktorý vec odložil z dôvodu premlčania, bolo predčasné.

Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Po tom, čo si poslanci zmenou Ústavy na to otvorili dvere, zrušili 5. apríla takmer po 20 rokoch 129 hlasmi kontroverzné Mečiarove amnestie. Na rade bol ešte Ústavný súd, ktorý mal ich rozhodnutie potvrdiť. Tak sa stalo 31. mája. Za hlasovalo osem z desiatich ústavných sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.