Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 14:38

Najskôr treba vykonať dôkazy. Šanta reaguje na zverejnenie Kočnerovej komunikácie

Práve Šanta predložil Kočnerovu komunikáciu súdu na pojednávaní v kauze zmenky ako dôkaz.

Podľa prokurátora Jána Šantu, ktorý dozoruje kauzu zmenky, bude potrebné dôkazy najprv vykonať až potom komentovať. Reagoval tak na medializovanú komunikáciu Mariana Kočnera so Štefanom Ághom a Norbertom Bödörom

"Zotrvávam na stanovisku, že najskôr je potrebné vykonať dôkazy na hlavnom pojednávaní, a len ak sú takto dôkazy zverejnené v súlade s Trestným poriadkom, je možné ich následne medializovať," informuje prokurátor.

​Nedokáže momentálne ani potvrdiť, či zverejnená komunikácia je priamo zo spisu v kauze zmenky. "V intenciách uvedeného sa nemožno vyjadriť, či zverejnená komunikácia je tá, ktorú som ako prokurátor predložil súdu.“

Práve Šanta predložil Kočnerovu komunikáciu súdu na pojednávaní v kauze zmenky ako dôkaz. Opakovane žiadal senát, aby sa komunikácia mohla čítať na pojednávaní, senát mu doposiaľ nevyhovel.

Priznal, že by to mohlo súvisieť s tým, že doposiaľ sa nekonal výsluch svedkov, ktorých sa týka a súd by ju tak mohol povoliť čítať až tesne pred výsluchom konkrétnych svedkov.

V medializovanej komunikácii sa píše aj o "slinovinách", na ktoré sa Šanta počas pojednávania pýtal bývalého Kočnerovho spolupracovníka Štefana Ágha. "Mohol ich používať Kočner. Pýtal sa ma, či nemám nejaký dokument z toho obdobia, ktorý bol podpísaný Ruskom a bol podobný tomu, ktorý bol na zmenkách. Chcel to na znalecký posudok. To môže s tým pojmom súvisieť," odpovedal na pojednávaní Ágh s tým, že on ten pojem nepoužíval. 

​Podľa medializovanej komunikácie však Ágh vedel, o čo ide. "Papier, na ktory sme robili slinoviny u teba neostal žiaden?“ pýta sa v komunikácie okrem iného Kočner. Ágh mu mal odpovedať, že to preverí. Podľa obžaloby slinovinami označovali falšované Ruskove podpisy. 

O čo ide v kauze zmenky a ako to súvisí so staršou kauzou Gamatex? Dočítate sa TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.