Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 11:40

Kočner má vypovedať ku komunikácii. Som znechutený únikmi zo spisu, hovorí jeho obhajca

Marek Para uviedol, že Marian Kočner má k uniknutej komunikácii vypovedať 13. augusta.

Kočner má vypovedať ku komunikácii. Som znechutený únikmi zo spisu, hovorí jeho obhajca
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Komunikácia podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy Jána Kuciaka, a ktorý mal v októbri 2017 poslať bývalému novinárovi a príslušníkovi SIS Petrovi Tóthovi správy s osobnými údajmi zavraždeného novinára, ako aj komunikácia s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom o politike nie je úplne preukázaná.

Uviedol to Kočnerov obhajca Marek Para.

"Nie je úplne preukázaná úplnosť komunikácie ani okolnosť, kto s kým komunikuje, a ani zákonnosť získania dôkazu. Obhajoba má prostriedky vysporiadať sa s týmto dôkazným prostriedkom," povedal Para, ktorý tak zareagoval na štvrtkovú správu Denníka N.

"Som vyslovene znechutený trvajúcimi únikmi z vyšetrovacieho spisu poškodených Jána K. a Martiny K. Nielen z dôvodu, že mne ako obhajcovi orgány činné v trestnom konaní existenciu a obsah tejto komunikácie zamlčali, pričom až budúci týždeň, po zásahu prokuratúry, budem mať možnosť sa s týmito dôkazmi oboznamovať," zdôraznil obhajca.

Vypovedať bude Kočner

Para dodal, že 13. augusta má ku komunikácii vypovedať obvinený Marian Kočner.

"Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta," napísal Kočner 3. októbra 2017. Tvrdí to Denník N. Odvoláva sa na ich komunikáciu, ktorú zaistila polícia.

Hovorí aj o komunikácii Kočnera s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a odvoláva sa na úradné záznamy polície.

Vzťahy s prokuratúrou a vyšetrovateľmi

Denník tiež informoval, že lustrácie novinárov mal pre Kočnera zabezpečovať práve Bödör. V policajnom zázname sa podľa portálu píše, že sa mali rozprávať o situácii v SIS, v polícii, o zabezpečení informácií z trestných konaní a manipulácii trestných vecí.

Rovnaký vzťah mal mať Kočner aj k prokuratúre, kde mali rozhodovať o pridelení konkrétnych prípadov konkrétnym prokurátorom.

Kočner mal žiadať aj o bližšie informácie o vyšetrovateľoch a takzvaného pavúka, teda výpis z registra obyvateľov. Chcel tak získať informácie o ich príbuzných, deťoch a podobne.

Kočner mal politické ambície

Denník N tiež tvrdí, že veľkú časť komunikácie tvoria správy o politike. Ľudia okolo podnikateľa mali konať v prospech Smeru.

"Z komunikácie je zrejmé, že sa výraznou mierou snažil o trestné stíhanie a diskreditáciu najmä Daniela Lipšica (Lipstein, Gambino), Igora Matoviča, Borisa Kollára (vlekár) a Andreja Kisku," píše sa podľa denníka v policajnom zázname.

Bödörovi mal Marian Kočner 6. januára 2018 napísať: "Toho Lipsteina musíme tento rok dotiahnuť." Bödör mu mal odpísať, že "to na 100 percent."

Kočner mal tiež napísať, že "vlekár nemôže ísť do ďalších volieb". Po vražde novinára mal mať obavy o budúcnosť Smeru.

Mal mať aj vlastné politické ambície so stranou Cieľ, ktorú pripravoval a pomáhal mu Bödör. Úspech predpokladal už vo voľbách v roku 2020. Podpisy mu mala pomáhať zbierať aj Alena Zsuzsová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.