Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 08:48 Aktualizované dňa 01.08.2019 o 09:59

Unikli časti Kočnerovej komunikácie. S Bödörom si písali o dohode s Milanom

Kočnerovu komunikáciu predložil súdu prokurátor Ján Šanta.

Marian Kočner sa so Štefanom Ághom cez šifrovanú aplikáciu Threema bavili aj o tom, ako robili "slinoviny".

Časť komunikácie, ktorú ako dôkaz v prípade falšovania zmeniek predložil prokurátor Ján Šanta. Rovnako opakovane žiadal, aby sa na pojednávaní čítala, zverejnil Denník N. 

"Papier, na ktory sme robili slinoviny u teba neostal žiaden?“ pýta sa v komunikácie okrem iného Kočner. Ágh mu mal odpovedať, že to preverí. 

Dohoda s Milanom

Denník N neskôr zverejnil aj časť komunikácie medzi Kočnerom a Norbertom Bödörom. V nej sa bavili o tom, či majú dohodu s "Milanom" v súvislosti s Ruskovou výpoveďou na policajnej inšpekcii v apríli minulého roka, teda dva mesiace pred tým, ako Kočnera zatkli. 

Šéfom inšpekcie bol v tom čase dnešný policajný prezident Milan Lučanský. Ten poprel, že by mal akékoľvek dohody s Kočnerom a Bödörom. Podľa neho chceli skôr túto komunikáciu na neho našiť. 

"K týmto SMS môžem povedať len jedno: Ak by som bol ja Milan, o ktorom sa rozprávajú a ak by k takej dohode došlo, tak by teraz nebol M.K vo väzbe a obvinený vo viacerých závažných prípadoch a obžalovaný v prípade zmeniek," napísal Lučanský na oficiálnom facebookovskom profile polície.

Priznáva, že nahliadol do komunikácie medzi Kočnerom a Bödörom, kde sa o ňom bavia. "Taktiež sa v SMS dohadujú o tom, že so mnou N. B. pôjde na obed. Nikdy som s ním na obede nebol. Ďalšia zo správ o mne jasne hovorí o tom, že vo mne nevideli a ani nemali spojenca," popisoval  Lučanský.

Ide o túto správu: „Som zvedavý, kto na Teba teraz prvý zaútočí...Myslím, že to bude Lučanský...“. Správa je podľa Lučanského zo 17. apríla 2018. "Tá jediná aj vystihuje realitu, o pár týždňov som sa stal prezidentom Policajného zboru a M.K išiel do väzby,“ dodáva Lučanský.

Kočner s Bödörom o zmenkách

Obžalovaný Kočner sa mal s nitrianskym podnikateľom baviť aj o zmenkách. Norbert Bödör Kočnerovi pogratuloval po tom, ako vyhral v kauze prvý spor na petržalskom súde. Ten rozhodol v jeho prospech a nariadil Markíze, aby mu vyplatila osem miliónov eur. Pre podozrenie z falšovania však tento rozsudok nie je zatiaľ právoplatný.

Po tom, ako sa začalo vyšetrovať možné falšovanie zmeniek, zostal Kočner nervózny. "Som zvedavý koho je toto robota… Lebo Šanta si to z prsta NEVYCUCAL!!" písal Kočner Bödörovi.

U nitrianskeho podnikateľa si mal zisťovať aj informácie o vyšetrovateľovi kauzy zmenky Jaroslavovi Láskovi. Bödör mu opakovane odpísal, že nič nemá. 

„Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“

Ako uvádza Denník N, polícia tiež zaistila správy, ktoré Kočner posielal Petrovi Tóthovi. Majú v nich byť osobné údaje zavraždeného novinára Jána Kuciaka.

Správy sú z 3. októbra 2017, čo je štyri mesiace pred Kuciakovou vraždou. „Ján Kuciak, Veľká Mača 558, Galanta,“ napísal Kočner Tóthovi.

Kto je Ágh

Ágh je označovaný za Kočnerovu pravú ruku, pôsobili spolu vo firme Gamatex, je v prípade zmeniek obvinený a vylúčený na samostatné konanie. 

​Počas procesu vypovedal minulý týždeň, kedy sa ho aj na takzvané slinoviny pýtal prokurátor. Malo ísť o dokumenty s podpisom Pavla Ruska, ktoré mal podľa obhajoby Kočner zháňať ako dôkaz, že sa Rusko v roku 2000 podpisoval rôznymi spôsobmi.

​"Robiť slinoviny," je však podľa obžaloby termín, ktorý používali na falšovanie zmeniek a vyrábanie falošného Ruskovho podpisu. Slintoš Ruska volal Marian Kočner. 

Prepis celej komunikácie je predložený ako dôkaz a tak ho majú k dispozícii aj právnici Mariana Kočnera a Štefana Ágha, ktorí sú s ním oboznámení. 

O čo ide v kauze zmenky a ako to súvisí so staršou kauzou Gamatex? Dočítate sa TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.