Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2019, 00:00

Sakovej odbor rieši aj extrémizmus

Prikladať tovar do obchodu alebo vypĺňať excel? Nuda! Ako si v lete privyrobiť inak, zisťovali redaktori HN

Sakovej odbor rieši aj extrémizmus
Zdroj: HN Pavol Funtál

Interiér klientskeho centra Okresného úradu na Tomášikovej pripomína letiskovú halu. Pred presklenými kanceláriami stojí sedemdesiatnik. Nie je vo svojej koži. Digitálne tabule bzučia takmer nepočuteľným elektronickým šumom. Dvaja ľudia postávajú pred informačnými tabuľami, ktorých cieľom je zjednodušiť orientáciu v budove. Odbor, ktorý hľadá senior, sa však, paradoxne, nehľadá ľahko, na prvý pohľad môže ísť o chybu. Umiestnenie oddelenia nahlasovania trestných činov „v závetrí“ centra je účelové. Ide o taktiku.


Muž, ktorý sa chce so zamestnancami oddelenia rozprávať o týranom bratovi, taktiež ocení diskrétny prístup. Takzvaný kontaktný bod, ktorý sa venuje prevencii závažných trestných činov, je pod taktovkou špeciálneho odboru ministerstva vnútra Denisy Sakovej.

Obchod s ľuďmi, extrémizmus či detská pornografia
Kšeftovanie s bielym mäsom, extrémizmus či podvody na senioroch. Ako stážista na odbore prevencie kriminality sa môžete venovať jednej z trojice základných tém Sakovej oddelenia. Po podpise dohody o práci a absolvovaní klasických bezpečnostných pokynov, ako sa správať na pracovisku, je viac než pravdepodobné, že brigádnik narazí na svojského šéfa odboru.


Jozef Halcin sedí v kancelárii za stolom. Zrovná naoko štós dokumentov. Utrúsi niečo v zmysle, že síce má v kancelárii neporiadok, ale aspoň vidieť, že sa v nej robí. „Musíte si uvedomiť, že my nie sme vyšetrovatelia. Nevyšetrujeme,“ povie Halcin a výrazne gestikuluje rukami. Ešte raz zdôrazní pointu predchádzajúcej vety a podčiarkne pojem prevencia. Halcinov odbor k nej pristupuje čo najoriginálnejšie. „Letáky nikto nečíta, ľudia ich hádžu do koša,“ vysvetlí.

Veľkou témou odboru je extrémizmus. V minulosti napríklad navrhli typ počítačovej hry odohrávajúcej sa v koncentračnom tábore v Seredi. Jedno

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.