Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 17:37

Ja som Fica porazil. Viem ako na neho, odkazuje Kiska Matovičovi

Spory medzi lídrami opozície sa vyostrujú, Kiska volá po spolupráci.

Ja som Fica porazil. Viem ako na neho, odkazuje Kiska Matovičovi
Zdroj: TASR

Bývalý prezident a dnes líder vznikajúcej strany Za ľudí Andrej Kiska odkazuje šéfovi OĽaNO Igorovi Matovičovi, aby neposilňoval Smer. Reaguje tak na Matovičov rozhovor pre portál Aktuality.sk.

"Je jediná šanca ako Fico a Smer môže znova vyhrať voľby a zostaviť vládu. A to - keď sa začneme hádať," napísal v statuse Kiska. Podľa neho by si všetci mali uvedomiť, kto je pre koho partner a kto súper. 

Mali by spolupracovať

Lídri strán by pre spoločné dobro mali podľa bývalého prezidenta odložiť osobné záujmy. "Dôležitejší ako výsledok ktorejkoľvek politickej strany je osud krajiny," odkázal. 

Matovič svojimi vyjadreniami v spomínanom rozhovore podľa bývalého prezidenta pomáha Smeru. "To, že mi nevie ani odpísať na esemesku a normálne sa porozprávať je jeho svojský štýl, ktorý nášmu spoločnému cieľu určite nepomáha," skonštatoval Kiska. 

Lídrovi obyčajných zároveň poslal jasný odkaz. "Ja som už Fica vo voľbách porazil, pomohol som k tomu, aby nebol premiérom a ani ústavným sudcom. Viem ako na neho," napísal s tým, že musia spolupracovať.

Matovič Kisku kritizoval

Matovič v rozhovore povedal, že Kisku zaradil do svojej osobnej karantény. "Počas roka som s ním bol dva- či trikrát v prezidentskom paláci. Mal plné ústa toho, ako veľmi chce spolupracovať so mnou či s OĽaNO. No a nakoniec vysvitlo, že sa zároveň tajne stretával s kolegyňou Remišovou a všemožne ju lanáril, aby prebehla k nemu," vyčítal bývalému prezidentovi a dodal, že to sa medzi chlapmi nerobí. 

Kiska si podľa neho rovnako ako aj ďalší opoziční lídri zaslúži príučku. "Podvádzať sa nemá, učíme to už malé deti. Klamať rovnako. Dupľom by to robiť nemal, ak bol toť nedávno ešte prezidentom. A tak, keď mu to aj verejne vytmavím, je to len pre verejné dobro. Možno sa spamätá a jeho skutky už budú len v súlade s jeho slovami. Palicu nad ním nelámem," dodal. 

Sporov je viacero

Lídri viacerých opozičných strán sa začiatkom leta snažili pôsobiť dojmom, že spolupracujú a že problémy, ktoré by medzi nimi mohli byť, dokážu vyriešiť. Spoločne sa stretávali a hovorili o spolupráci. 

Neskôr sa však objavili prvé problémy. Matovič ostro kritizoval odchod poslankyne Veroniky Remišovej k Andrejovi Kiskovi, ako aj dohodu o neútočení koalície PS a Spolu s konzervatívnym KDH. K tej prizvali aj Andreja Kisku, rozhodol sa však minimálne zatiaľ nepridať. 

​Obed lídrov, kde sa mali zaviazať ku spolupráci, ktorý Matovič organizoval spolu so Zlaticou Kušnírovou, rovnako nedopadol úplne podľa predstáv. Aj SaS sa dištancuje od snáh spájať sa a lídrom ostatných strán opakovane odkazuje, že bližšiu spoluprácu budú riešiť po voľbách.

Do sporu sa Matovič dostal počas uplynulých dní aj s lídrom PS Michalom Trubanom. Koreňom problému bol spor o Námestie SNP, ktoré si Matovič rezervoval počas osláv Nežnej revolúcie. Za to ho kritizovala iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorej sa Truban zastal. Matovič následne spustil kritiku iniciatívy, ktorú spájal s PS. V tejto súvislosti Truban hovoril o starých politikoch, ku ktorým zaradil aj Matoviča a Fica. Odkázal im, že ich nahradia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.