Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.07.2019, 10:35 Aktualizované dňa 31.07.2019 o 14:14

Tóth tvrdí, že sa skrýva v zahraničí. Pred pár dňami sa stretol s Bránikom v Nemecku

Radovan Bránik potvrdil, že sa 26. júla stretol s Petrom Tóthom v Nemecku.

Prokurátor Ján Šanta počas prestávky v pojednávaní reagoval na medializované vyjadrenie Petra Tótha, ktorý povedal, že sa výsluchu v kauze zmenky nezúčastní, lebo sa bojí o svoju bezpečnosť a nachádza sa v zahraničí na neznámom mieste.

Šanta verí, že Tótha sa podarí na výsluch dostať. ​"Zo svedka sa ľahko môže stať obvinený, na obvineného môže byť ľahko vydaný európsky zatykač," reagoval na otázky novinárov Šanta. "V tomto prípade si vieme v rámci medzinárodnej spolupráce poradiť," dodal prokurátor. Z čoho by mohol byť Tóth obvinený, Šanta neuviedol. 

Tótha chcú vypočuť

K samotnému faktu, že sa Tóth na pojednávanie nedostavil, sa vyjadriť nechcel. "Prebiehajú tu nejaké súvisiace konania, ja ako prokurátor sa k tomu nemôžem vyjadrovať," uviedol.

Ako jednu z možností navrhol advokát Markízy Daniel Lipšic, aby Tótha vypočuli cez telemost. "Je to jedna z procesných možností, nie je to nič neobvyklé," reagoval prokurátor.

V závere stredajšieho pojednávania však súd rozhodol, že Tótha opätovne predvolajú na septembrové pojednávanie, o pomoc požiadali aj políciu. 

Tóth bol v Nemecku

Tóth sa má dlhodobo nachádzať v zahraničí. Denník SME dnes zverejnil fotografiu, na ktorej sa Tóth zhovára s blogerom Radovanom Bránikom. "Fotografia je autentická. Vznikla v piatok 26. júla 2019 na Marienplatz v Mníchove," potvrdil pre SME Bránik s tým, že obaja museli na miesto stretnutia cestovať stovky kilometrov. 

K samotnému stretnutiu malo dôjsť na základe vzájomnej dohody. "Konfrontoval som pred niekoľkými týždňami Tótha s otázkami pre chystaný článok. Z otázok vyrozumel, že v prípade zverejnenia sa stane ľahkým terčom a dôjde k dekonšpirácii miesta pobytu a typicky využívaných trás. Stretnutie bolo teda výsledkom vzájomnej dohody," vysvetľoval Bránik. 

Tomu, že bol Bránik v kontakte s Tóthom, napovedá aj jeho včerajší status na Facebooku, kde písal, že "zábava totiž začne už o šiestej ráno." Doplnil k tomu článok o tom, že Tóth nepríde vypovedať a nepodarilo sa ho zastihnúť. Presne dnes ráno o šiestej potom Tóth zverejnil svoj článok, v ktorom písal o tom, že je v zahraničí, lebo sa obáva o svoju bezpečnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.