Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.07.2019, 10:40

Nastanú kľúčové výpovede? V kauze zmeniek majú byť pred súdom Peter Tóth aj Volzová

  • Každý deň sprevádzajú debaty okolo osobného angažovania sa Kočnera na pojednávaniach.
  • V kauze televíznych zmeniek pojednával zatiaľ senát ŠTS tri dni.
  • Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta predniesol dva nové dôkazy.
  • Pavol Rusko sa obhajuje s tým, že nemali o nich počuť odkiaľ, vzhľadom na to, že nepovažoval za potrebné uvádzať do účtovníctva zmenky, v ktorých Markíza figuruje ako ručiteľ.

V pondelok 29. júla pokračuje pojednávanie pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku vo veci údajného falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti.

Na pondelkové pojednávanie má prísť svedčiť aj niekdajší riaditeľ televízie Vladimír Repčík, v utorok niekdajšia spoločníčka Pavla Ruska Sylvia Volzová a v stredu bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth.

Údajná piata zmenka

V kauze televíznych zmeniek pojednával zatiaľ senát ŠTS tri dni. Počas nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta predniesol dva nové dôkazy. Prvým má byť údajná piata zmenka, ktorej originál však zatiaľ nemá k dispozícii.

Rusko si pamätá podpisovanie štyroch. Tento dôkaz namieta Ruskov obhajca Marek Para s tým, že dôkaz nepredložil prokurátor v prípravnom konaní a že tým pádom nemali dostatok času na jeho naštudovanie.

Rovnakú reakciu obhajoby zaznamenal ŠTS aj pri predložení prepisu údajnej elektronickej komunikácie medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a obvineným Štefanom Ághom, ktorý má v tomto pojednávaní postavenie svedka, aj keď je z rovnakého skutku obvinený.

V prvých troch dňoch súd predvolal ako svedkov viacerých niekdajších riaditeľov televízie Markíza, a taktiež účtovníčku televízie, rovnako ako bývalú členku Rady pre televízne a rozhlasové vysielanie. Žiaden z predvolaných svedkov okrem obvineného Štefana A. o zmenkách v čase ich podpisu nikdy nepočul.

Rusko sa obhajuje s tým, že nemali o nich počuť odkiaľ, vzhľadom na to, že nepovažoval za potrebné uvádzať do účtovníctva zmenky, v ktorých Markíza figuruje ako ručiteľ. Ďalším bodom obhajoby Pavla Ruska je kritika prípravného konania. Obžalovaný sa opakovane sťažoval aj so svojím obhajcom, že im nie je umožnené predvolať bývalú manželku Ruska Vieru Ruskovú. Tá má podľa obhajoby dosvedčiť podpisovanie zmeniek v roku 2000.

Otázniky okolo výpovede Kočnera

Každý deň pojednávaní sprevádzajú debaty okolo osobného angažovania sa Kočnera na pojednávaniach. Ten je momentálne vo vyšetrovacej väzbe v Ústave na výkon väzby (ÚVV) Leopoldov.

Na pojednávaniach v Pezinku sa však odmieta zúčastniť z dôvodu, že ho majú údajne odpočúvať pri jeho konzultáciách s obhajobou. Senát ŠTS pripustil, že pri pokračovaní hlavného pojednávania v septembri presunie pojednávanie do ÚVV Bratislava, ako to žiada obhajoba.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora "po vzájomnej dohode s Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov".

Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Volzovej. Na súde ju obvinil zo zavinenia situácie, ktorá viedla k predmetným zmenkám.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.