Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2019, 12:38

Čaputová pre Le Monde: Migrácia je aj náš problém, treba ju riešiť spoločne

Slovenská prezidentka hovorila aj o spolupráci v rámci V4.

Čaputová pre Le Monde: Migrácia je aj náš problém, treba ju riešiť spoločne
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Otázka migrácie je problém celej Európskej únie a na riešení sa musia podieľať aj tí, ku ktorým utečenci nesmerujú. V rozhovore s francúzskym listom Le Monde to povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa v stredu zišla s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

​V rozhovore, v ktorom padali otázky o rozdieloch medzi členmi V4, Čaputová povedala, že sa toto zoskupenie, teda Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, musí vrátiť k hodnotám, ktoré stáli na počiatku jeho vzniku: európskej jednote, demokracii a právnemu štátu.

Treba hľadať spoločné riešenia

"Musíme byť medzi krajinami, ktoré hľadajú riešenia (migrácie), aj keď do našej krajiny utečenci nesmerujú. Je pravda, že v našom regióne je to citlivá téma, pretože nie sme zvyknutí na rozdielnosti, iné kultúry, iných ľudí," povedala Čaputová.

Podľa nej je potrebné na jednej strane rešpektovať obavy ľudí a brať na ne ohľad, ale zároveň sa podieľať na hľadaní riešení, ako je posilnenie hraníc, rozdeľovanie utečencov, ktoré bude fungovať, a riešenie príčin, nie dôsledky migrácie.

Niekoľko otázok sa týkalo vzťahov členov skupiny V4 a Čaputová vyhlásila, že Slovensko, ktoré ako jediné v zoskupení prijalo euro, je z vyšehradskej štvorky najlepšie integrovanú krajín do EÚ.

Ide proti prúdu

Novinárka sa tiež spýtala, či prezidentka nepláva proti prúdu, keď sa v Prahe rozhodla ísť k hrobu bývalého prezidenta Václava Havla, kam ju súčasný prezident Miloš Zeman nesprevádzal, alebo keď vo Varšave vyzdvihla úlohu bývalého prezidenta Lecha Walesu.

Čaputová odpovedala, že je pre ňu dôležité vyjadriť úctu tým, ktorí vyznávali alebo vyznávajú rovnaké hodnoty ako ona.

Súčasní politici vo V4 sa podľa nej síce tešia z výsledkov búrlivého roku 1989, ale na určité veci sa pozerajú rozdielne. "Myslím si, že každý z nich chápe právo a určité slobody inak," povedala.

Skupina V4 by podľa nej nemala riešiť len vlastné, regionálne problémy, ale mala by uvažovať v mene celého európskeho spoločenstva, byť jeho aktívnym partnerom a vrátiť sa k zásadám, na ktorých vznikla, čo je európska jednota, demokracia a právny štát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.