Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2019, 00:00

Bitúnok, ktorý by kúpil chorú kravu, skončil. Štát potvrdil zistenie HN

Veterinári na základe podnetu HN prešetrovali vyše tri mesiace prevádzku JOKO-JP. Našli závažné pochybenia – firma už nie je medzi schválenými bitúnkami.

Bitúnok, ktorý by kúpil chorú kravu, skončil. Štát potvrdil zistenie HN
Zdroj: TASR/AP

Pochybná dokumentácia, neplatné doklady či zatajovanie podstatných informácií pred úradným veterinárnym lekárom. S takýmito zisteniami prišla Štátna veterinárna a potravinová správa, ktorá na základe podnetu Hospodárskych novín vyšetrovala vyše tri mesiace bitúnok JOKO-JP zo Šaštína-Strážov. Jeho majitelia nám totiž v marci potvrdili, že až do januára, kým neprepukla poľská kauza s mäsom z chorých zvierat, by boli ochotní prijať na svoj bitúnok chorú ležiacu kravu. Navyše liečenú antibiotikami.

​ Následne sa na príkaz šéfky agrorezortu Gabriely Matečnej rozbehol kolotoč kontrol slovenských bitúnkov a veterinári si posvietili aj na šaštínsko-strážsku prevádzku. Hĺbková kontrola zistila pochybenia nielen v prípade samotných majiteľov bitúnka, ale aj ďalších článkov reťazca, ktorým zviera prechádza. Napríklad samotných chovateľov, ktorí na bitúnok zviera doviezli, či súkromných veterinárnych lekárov. „Štátna veterinárna a potravinová správa vám týmt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.