Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2019, 10:38

"Nebude to ľahké čítanie." Šanta predložil nový dôkaz: Komunikáciu Kočnera s jeho spoločníkom

Prokurátor Ján Šanta žiada, aby sa komunikácia čítala popoludní, keď príde na výsluch ako svedok Kočnerova pravá ruka Štefan Ágh.

Prokurátor Ján Šanta dnes predpoludním predložil súdu v kauze zmenky nový dôkaz. Ide o komunikáciu medzi obžalovaným Marianom Kočnerom a jeho spoločníkom z Gamatexu Štefanom Ághom.

"Všetko sa dozviete, keď príde čas," povedal Šanta na pojednávaní. Predseda senátu Emil Klemanič na to reagoval slovami: "nebude to ľahké čítanie."

Senát však bezprostredne komunikáciu nečítal. Obhajca Pavla Ruska Marek Para požiadal súd, aby táto komunikácia nebola zverejnená. Po obednej prestávke súd rozhodol, že Šantom predložená komunikácia nebude na pojednávaní prečítaná.

Komunikácia sa však na stredajšom pojednávaní čítať nebude. Po obednej prestávke to odmietol predseda senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku z dôvodu, že sa obhajoba s dôkazom nestihla oboznámiť. Nevylúčil vykonávanie dôkazu do budúcnosti.

"Máme na to páky"

​Prokurátor pre novinárov nechcel komentovať komunikáciu medzi Kočnerom a Ághom. Žiadal, aby sa komunikácia čítala popoludní, keď príde na výsluch ako svedok Kočnerova pravá ruka Ágh.

"Ak by neprišiel, tak jeho prítomnosť zabezpečíme, máme na to páky," povedal Šanta. Súd má totiž právomoc ho zadržať a predviesť na výsluch políciou.

Obhajca Para chce, aby súd zaviazal prokurátora, nech povie, odkedy má komunikáciu a či má ešte aj nejakú inú. Para povedal, že takéto postupné predkladanie nových dôkazov je zasahovanie do práva na obhajobu.

Ágh mal byť v kauze Gamatex spolupáchateľom Kočnera a Ruska pri falšovaní zmeniek. Na otázku, prečo bolo konanie s Ághom odčlenené na samostatné konanie, reagoval Šanta s tým, že súd v súvislosti s ním ešte zabezpečuje potrebné dôkazy v prípravnom konaní. Na stredajšom pojednávaní tak bude mať postavenie svedka.

Ďalším dôvodom je aj väzobné stíhanie Kočnera. Tomu beží väzobná lehota, vzhľadom na ktorú musí prokuratúra postupovať rýchlejšie ako pri Ághovi, u ktorého väzobné dôvody zistené neboli.

O čo ide v kauze zmeniek?

​Prípad sa týka podozrenia z falšovania zmeniek v hodnote približne 69 miliónov eur. Preplatenie niektorých zmeniek požaduje jedna z Kočnerových firiem aj od Markízy, ktorá spomínané cenné papiere považuje za podvrh. Podľa prokurátora prípad nemá obdobu v histórii českej a slovenskej kriminalistiky.

Zmenky údajne ešte v roku 2000 podpísal vtedajší štatutárny zástupca Markízy a jej spolumajiteľ Pavol Rusko, ktorý sa stal dlžníkom a Markíza ručiteľom. Zmenky neboli zahrnuté do účtovníctva Markízy.

​Kočnerova firma začala preplatenie zmeniek vymáhať a tento rok v apríli uspela na jednom z bratislavských okresných súdov s návrhom, aby nariadil Ruskovi a Markíze uhradiť podnikateľovej firme na základe jednej zo spomínaných zmeniek približne 8,3 milióna eur.

Okresnému súdu stačilo Ruskovo vyhlásenie, že zmenky podpísal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.