Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2019, 00:00

Brusel rozhoduje o našich lesoch

Slovensko môže kvôli výrubu hlucháních lesov skončiť na Európskom súdnom dvore.

Brusel rozhoduje o našich lesoch
Zdroj: HN/Peter Mayer

Výruby lesov v chránených územiach postupujú rekordným tempom. Ničenie prirodzeného prostredia chráneného hlucháňa je natoľko závažné, že nám Európska komisia poslala varovanie. Ak nové vedenie najvyššieho orgánu Únie nepresvedčíme, hrozí nám obžaloba na európskom tribunále a vysoké sankcie.


Predsúdne konanie
Začiatkom roka vláde prišlo odôvodnené stanovisko od Európskej komisie. Tá je znepokojená úrovňou ochrany našej prírody. Čo konkrétne Komisia Slovensku vyčítala? „Predovšetkým je to výrazné, veľkoplošné zmenšenie biotopov európsky významného živočícha hlucháňa hôrneho. Je to druh, ktorému sa hovorí i dáždnikový. Nejde teda v tomto prípade len o ochranu hlucháňa ako takého, ale vlastne všetkých druhov, ktoré žijú v tých biotopoch, v akých žije hlucháň,“ vysvetľuje vedúci zastúpenia Európskej komisia na Slovensku Ladislav Miko. „Tým, že chránime hlucháňa a jeho biotop, chránime vlastne celý rad ďalších organizmov, ktoré v tomto prostredí žijú a ktoré v iných podmienkach žiť nemôžu. Ide tak o skutočne širší problém, ktorého je hlucháň reprezentantom.“


Na výstražný prst od Komisie vláda reagovala vyjadrením, na ktoré mala dva mesiace. „Poslali sme vyjadrenie, v ktorom píšeme, že sa ťažba zastavila,“ vysvetľuj

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.