Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 00:00

Ľuďom dáme text, sami určia, čo je lož

Čo sa týka zisku, tu nemôže ísť o finančný prínos, ale o prínos v spoločnosti, hovorí v rozhovore pre HN spolutvorca Checkbota a spoluzakladateľ projektu Konšpirátori.sk Peter Jančárik.

Ľuďom dáme text, sami určia, čo je lož
Zdroj: Pavol Funtál

V akej fáze je v súčasnosti Checkbot?
Nikto doteraz niečo podobné nezrealizoval. Záujem predstihol naše očakávania. Zrazu sa to veľmi chytilo, pomohli nám influenceri. Takúto umelú inteligenciu, ktorá je schopná overovať pravdivosť informácií, zatiaľ nemá ani Google. Je to extrémne náročné v angličtine, tobôž v slovenčine. Pomáha ľuďom nadobudnúť základné zručnosti, aby boli schopní vlastným rozumom niektoré manipulácie a techniky overiť si sami.


Čo vás inšpirovalo k vytvoreniu tejto platformy?
Robili sme rôzne workshopy o manipuláciách a dezinformáciách. Neučíme to tak, že títo hovoria pravdu, títo klamú. Rozdáme ľuďom texty a tí majú sami prísť na to, čo sa im v texte nezdá. Z toho vyplynul nápad mať vlastný nástroj.

Kam možno systém ďalej posunúť?
Zatiaľ je to v slovenskej jazykovej mutácii, ale už máme pripravené aj anglické rozhranie. V súčasnosti testujeme ďalšiu verziu v Litve, ktorá prejavila záujem. Každá krajina má svoje špecifiká a je pekné vidieť, ako v týchto malých európskych krajinách prichádzajú s iniciatívou na spoluprácu. Čiže určite v krátkom čase chceme projekt spustiť tam. A máme veľmi pozitívny ohlas aj z USA, len tam je to na dlhšie, keďže je to obrovský trh. Komunikujeme s agentúrou, ktorá už má databázu overených informácií – overujú výroky politikov, venujú sa hlavne domácej americkej pol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.