Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2019, 00:00

Koľko sused, toľko ja. V príjmoch sme si rovní

Slovensko je podľa Eurostatu krajina s treťou najnižšou príjmovou nerovnosťou v Únii. Naša stredná vrstva patrí k najväčším.

Koľko sused, toľko ja. V príjmoch sme si rovní
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Slováci nemajú veľa dôvodov na závisť. Naša krajina totiž patrí medzi štáty s najnižšou príjmovou nerovnosťou. Váš sused si tak štatisticky nemôže dovoliť výrazne viac ako vy. Ukazujú to dáta Eurostatu zverejnené vo štvrtok, podľa ktorých 20 percent ľudí s najvyššími platmi zarába iba 3,5-krát viac ako spodných 20 percent. V Európskej únii je pritom tento rozdiel v priemere až päťnásobný.


Chýbajú vysoké pozície
Tento stav je podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa zapríčinený aj historický vývojom. Komunistické Československo totiž patrilo medzi najrovnostárskejšie krajiny sveta. „S novembrom 1989 sa príjmové rozdiely zväčšujú, no stále sú v porovnaní s mnohými vyspelejšími krajinami nízke,“ dodal.


Neplatí to však pre všetky postkomunistické krajiny. Kým Česko a Slovinsko dopadli ešte lepšie ako my, na opačnom konci rebríčka sa ocitli Bulharsko, Litva či Rumunsko. Ako vysvetlil ekonóm SAV Vladimír Baláž, situácia v týchto krajinách sa nedá porovnávať s tou našou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.