Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2019, 17:10

Rezort obrany zrušil tender na radary pre vojenské letiská

Ministerstvo obrany z verejného obstarávania pre chýbajúce podklady vylúčilo jediného záujemcu.

Rezort obrany zrušil tender na radary pre vojenské letiská
Zdroj: MO SR

Ministerstvo obrany zrušilo tender na dodávateľa radarov pre vojenské letiská. Urobilo tak po tom, čo z verejného obstarávania pre chýbajúce podklady vylúčilo jediného záujemcu, českú firmu Eldis Pardubice, ktorej ponuku ešte vlani označilo za najvýhodnejšie z oslovených výrobcov.

Hovorkyňa rezortu Danka Capáková uviedla, že ministerstvo opätovne vypíše tender podľa zákona o verejnom obstarávaní. 

Vylúčenie spomínanej českej spoločnosti zdôvodnilo ministerstvo obrany tým, že Eldis Pardubice nepredložil požadované dokumenty na posúdenie splnenia podmienok pre účasť v postupe obstarávania.

Vlani ministerstvo uviedlo, že Eldis Pardubice predstavil najvýhodnejšiu ponuku z desiatich oslovených výrobcov, keď ako jediný splnil všetky požadované technické parametre na rádiolokátory.

Česká firma ponúkla radary za 23,88 milióna eur vrátane počiatočnej logistickej podpory.

Slovensko plánovalo kúpiť tri súpravy rádiolokátorov na zabezpečenie riadenia letovej prevádzky na vojenských letiskách.

Nová technika má nahradiť existujúce systémy, ktoré sú v prevádzke od 80. rokov minulého storočia a ktoré sú na konci svojej technickej životnosti.

Okrem letiskových radarov sa Slovensko chystá kúpiť pre armádu 17 kusov 3D radarov rôzneho dosahu. Ministerstvo obrany odporučilo vláde zakúpiť túto techniku ​​od Izraela v rámci medzivládneho kontraktu.

Nákup radarov je súčasťou rozsiahlej modernizácie zastaranej techniky ozbrojených síl.

Slovensko už podpísalo kontrakt na nákup 14 kusov najmodernejšej verzie amerických stíhačiek F-16, zakúpilo tiež viacúčelové vojenské vrtuľníky a dopravné lietadlá. Okrem toho pripravuje napríklad projekt obstarania bojových obrnených vozidiel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.