Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2019, 16:03

Slovenskí europoslanci reagujú na zvolenie von der Leyenovej. Očakávajú, že dá funkciu Šefčovičovi

Slovenských europoslancov sme sa pýtali na to, ako hodnotia zvolenie Ursule von der Leyenovej do čela Európskej komisie.

Slovenskí europoslanci reagujú na zvolenie von der Leyenovej. Očakávajú, že dá funkciu Šefčovičovi
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Čo očakávate od novej predsedníčky Európske komisie Ursuly von der Leyen v kontexte strednej a východnej Európy?

Robert Hajšel (Smer) 

Keďže nová predsedníčka dostala podporu zo všetkých štátov a veľkej väčšiny poslancov tohto regiónu, mám veľké očakávania. Päť najsilnejších postov v rámci Únie nebolo obsadených nikým z nášho regiónu, takže očakávam, že v personálnom tíme Európskej komisie zastúpený bude. Takisto by som bol rád, aby pridelila industriálne energetické portfólio Marošovi Šefčovičovi, ktorého do tímu EK nominovala slovenská vláda. Tiež je dôležité, že Ursula von der Leyenová sľúbila, že splní záväzky v oblasti znižovania skleníkových plynov a dosiahnutia karbónovej neutrality do roku 2050. Kľúčový krok bol takisto ten, že uznala právo zákonodarnej iniciatívy Európskeho parlamentu.

Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS)

Od novej predsedníčky Komisie očakávam v prvom rade rovný prístup k všetkým členským štátom bez ohľadu na ich veľkosť, a to ako pri dodržiavaní pravidiel právneho štátu, tak pri vymáhaní pravidiel hospodárskej súťaže a rozpočtových pravidiel. Selektívny prístup rovných a rovnejších, ktorý Komisia predvádzala posledných päť rokov, viedol často k oprávnenému pocitu neférovosti a politickým treniciam medzi Komisiou a členskými štátmi.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.