Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 18:00

Začínali pod dvomi percentami, teraz sú najvážnejšou konkurenciou pre Smer

  • Koalícia PS a Spolu je v súčasnosti druhým najsilnejším politickým subjektom na Slovensku.
  • Výrazný nárast zaznamenali po marcových prezidentských voľbách. 
  • Nikto za posledných 15 rokov sa k Smeru nedokázal dostať bližšie. 
  • Článok je súčasťou letného seriálu HNonline.sk Ako sa menili preferencie politických strán. 

Strany Progresívne Slovensko a Spolu sa začali objavovať v prieskumoch na začiatku minulého roka. Štartovali na hodnotách medzi jedným a dvoma percentami. 

​​Prešiel rok a pol, strany sa spojili do koalície a dnes sa spoločne pohybujú nad hranicou 15 percent. Dostali sa tak na pozíciu druhého najsilnejšieho politického subjektu na Slovensku. 

Po 15 rokoch porazili Smer

V májovom prieskume agentúry AKO dosiahla koalícia PS a Spolu 18 percent. Od vedúceho Smeru ich delilo len 0,7 percentuálneho bodu. Za posledných 15 rokov sa nikto nedostal tak blízko k strane Roberta Fica. 

"Sú plece pri pleci, pre nás je to takmer totožné číslo," hodnotil výsledok analytik a šéf agentúry AKO Václav Hřích.

V nedávnych eurovoľbách dokonca PS a Spolu uštedrili Smeru prvú prehru v straníckych voľbách od roku 2004, kedy rovnako v eurovoľbách Smer tesne porazili SDKÚ a HZDS. 

Obe strany vytvorili koalíciu práve pred voľbami do Európskeho parlamentu. Dovtedy mali preferencie samostatného Progresívneho Slovenska mierne stúpajúcu tendenciu. 

Na hranici zvoliteľnosti

Pred vytvorením koalície sa podpora PS pohybovala na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. 

Rok od prvého prieskumu tak progresívci dosiahli nárast o 3 percentuálne body vo Focuse a o 3,7 percentuálneho bodu v AKO. 

Strana Spolu Miroslava Beblavého sa pred spojením s progresívcami pohybovala pod piatimi percentami. Hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu dosiahla v novembri 2018. Odvtedy sa jej to však nepodarilo. 

Prudký nárast po výhre Čaputovej​

K vzniku koalície medzi oboma stranami došlo vo februári tohto roka. V prvom prieskume im agentúra AKO namerala 7,5 percenta a vo Focuse dosiahli 9,5 percenta. 

Výrazný nárast preferencií prišiel po marcových prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazila bývalá podpredsedníčka PS Zuzana Čaputová. Tesne po voľbách sa tiež udiala zmena na poste šéfa Progresívneho Slovenska. Ivana Štefunka nahradil Michal Truban.

V apríli stúpli preferencie PS a Spolu v prieskumoch AKO o takmer sedem percentuálnych bodov a vo Focuse o necelé štyri. 

​Počas prvých troch mesiacov od svojho vzniku posilnila koalícia v prieskumoch AKO o viac ako 10 percentuálnych bodov. V prieskumoch Focusu je nárast menší, pretože v júni prišiel pokles o 2 percentuálne body.

Obe strany sa už dohodli, že v koalícii pôjdu aj do budúcoročných parlamentných volieb a na čele kandidátky bude stáť šéf PS Truban.   

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.