Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 09:43

Prokurátor, ktorý vypracoval podklady na rozpustenie ĽSNS, je na dôchodku

Generálna prokuratúra sa ešte nerozhodla, či podá na Ústavný súd návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu.

Prokurátor, ktorý vypracoval podklady na rozpustenie ĽSNS, je na dôchodku
Zdroj: TASR

Prokurátor Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Ivan Minár, ktorý spracoval podklady k návrhu na rozpustenie ĽSNS, je už na dôchodku.

"Prokurátorovi GP SR, ktorý spracoval návrh na rozpustenie strany Kotleba – ĽSNS, zanikol služobný pomer prokurátora z dôvodu vzniku nároku na starobný dôchodok od 1. júna 2019. Túto funkciu zastával na GP SR 14 rokov,“ uviedla pre TASR hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Aprílový rozsudok Najvyššieho súdu, ktorý zamietol návrh generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpustenie ĽSNS, prokuratúra naďalej skúma.

Generálna prokuratúra sa teda ešte stále nerozhodla, či podá na Ústavný súd návrh na preskúmanie rozsudku Najvyššieho súdu. Verdikt bol Generálnej prokuratúre doručený 28. mája. Lehota na prípadné podanie návrhu na preskúmanie rozsudku súdu je dva mesiace od jeho doručenia.

Senát NS SR pod vedením predsedníčky Jany Zemkovej na svojom verejnom pojednávaní 29. apríla zamietol návrh na rozpustenie ĽSNS.

Zemková vtedy zdôraznila, že posúdili jednotlivé dôkazy obžaloby. V súvislosti s ohrozovaním demokracie bol podľa jej slov najdôležitejší prvok bezprostrednosti. Skonštatovala pritom, že riziko nie je dostatočne bezprostredné, pretože strana nemá dosť poslancov v parlamente na to, aby sama schválila zákony, ktoré by mohli demokraciu ohroziť.

Argumentáciu obžaloby opierajúcu sa o trestné konania v prípade predsedu strany a jej dvoch poslancov, ktorými sa v súčasnosti zaoberajú súdy, nebolo podľa jej slov možné považovať za priťažujúcu okolnosť pri rozhodovaní. Podotkla, že do skončenia trestných konaní platí prezumpcia neviny a že Najvyšší súd vo veci rozpustenia ĽSNS rozhodoval ako správny súd a nie ako trestný. Žaloba bola podľa jej slov nedostatočne podložená.

Návrh na rozpustenie strany podal na Najvyšší súd generálny prokurátor Čižnár v máji 2017. Prvý raz sa začalo vo veci konať 9. apríla tohto roka.

Zástupca Generálnej prokuratúry, prokurátor Minár vtedy argumentoval protirómskymi prejavmi strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označila táto strana za totalitný.

Najvyšší súd už raz, a to koncom februára 2006, rozhodoval o zákaze činnosti krajne pravicovej strany Slovenská pospolitosť - Národná strana, ktorej viacerí členovia čelili vtedy obvineniam z trestných činov.

Dôvodom na jej rozpustenie bola podľa vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku skutočnosť, že strana svojimi stanovami, programom a činnosťou na území SR porušovala Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy. Následne Najvyšší súd predchodkyňu ĽSNS začiatkom marca 2006 zakázal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.