Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

O tehotnom mužovi sa rozhoduje v Štrasburgu

Môže muž porodiť dieťa? Práve o tejto otázke v súčasnosti rozhoduje Európsky súd pre ľudské práva.

O tehotnom mužovi sa rozhoduje v Štrasburgu
Zdroj: Reuters

Na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu sa dostala zvláštna žaloba. Nemka, ktorej pohlavie bolo právne zmenené na mužské, porodila dieťa. Nemecké úrady ju však odmietli zapísať do rodného listu dieťaťa ako otca dieťaťa.

V zápise naďalej svieti ako matka. Prípady, v ktorých ľudia trpia takzvaným rodovým nesúladom, sú pre justičné orgány mimoriadne citlivé. Dôvodom je aj záujem médií a organizácií na ochranu ľudských práv a rovnako aj silný odpor konzervatívnych organizácií či politických strán. „Rodový nesúlad je pocit príslušnosti k rodu alebo pohlaviu, ku ktorému jedinec anatomicky, biologicky a hormonálne nepatrí,“ hovorí psychiater Michal Patarák. V silne očakávanom rozhodnutí Štrasburgu sa tak rozhodne, či môže muž porodiť dieťa. Ak však túto možnosť povolí, všetky doterajšie rozhodnutia, ktoré principiálne nepripúšťali tehotných mužov, budú spochybnené.


Kuriózny prípad
Sťažovateľ O. H. si v roku 2010 úradne zmenil meno zo ženského na mužské a v roku 2011 ho úrady zapísali do matriky ako muža, vysvetľuje pozadie prípadu slovenská zástupkyňa pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. Formálny prepis prebehol bez problémov a nemecké úrady akceptovali sťažovateľa ako muža. Situácia sa však po dvoch rokoch poriadne zauzlila. „V roku 2013 porodil dieťa. Dieťa sa splodilo umelou insemináciou spermiami od neznámeho darcu. Sťažovateľ požiadal matriku, aby ho do rodného listu zapísali ako otca dieťaťa, keďže úradne bol mužom,“ uvádza Pirošíková. Matrika mu to však neumožnila a sťažovateľa zapísala ako ženu.


Sťažovateľ sa však s rozho

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata