Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

Súmrak drahých cétečiek, vystriedajú ich röntgeny

Slovensko má vyšší počet prístrojov, než je to v ostatných krajinách V4, to sa má zmeniť.

Súmrak drahých cétečiek, vystriedajú ich röntgeny
Zdroj: TASR

Zhruba pred piatimi rokmi chcela piešťanská nemocnica kúpiť CT prístroj za 1,6 milióna eur. Rovnaký prístroj kupovala aj česká nemocnica v Havlíčkovom Brode. A ten bol lacnejší o viac ako milión. Predražené piešťanské cétečko bolo jednou z najvýraznejších zdravotníckych káuz na Slovensku. Pravdepodobnosť, že sa niečo podobné zopakuje, by mala byť dnes nižšia. Ministerstvo zdravotníctva totiž chce, aby nemocnice namiesto CT prístrojov viac využívali kvalitnejšie röntgeny. Bude sa kupovať menej cétečiek a viac röntgenov.


Priveľa cétečiek
Dosiahnuť uprednostnenie röntgenov na úkor cétečiek chce rezort napríklad tak, že mení pravidlá financovania vyšetrení. Všeobecná zdravotná poisťovňa po novom prepláca vyšetrenia röntgenom vyššími sumami. Preto sú nemocnice viac motivované využívať ich častejšie. Naopak, postupne

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.