Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2019, 00:00

Súmrak drahých cétečiek, vystriedajú ich röntgeny

Slovensko má vyšší počet prístrojov, než je to v ostatných krajinách V4, to sa má zmeniť.

Súmrak drahých cétečiek, vystriedajú ich röntgeny
Zdroj: TASR

Zhruba pred piatimi rokmi chcela piešťanská nemocnica kúpiť CT prístroj za 1,6 milióna eur. Rovnaký prístroj kupovala aj česká nemocnica v Havlíčkovom Brode. A ten bol lacnejší o viac ako milión. Predražené piešťanské cétečko bolo jednou z najvýraznejších zdravotníckych káuz na Slovensku. Pravdepodobnosť, že sa niečo podobné zopakuje, by mala byť dnes nižšia. Ministerstvo zdravotníctva totiž chce, aby nemocnice namiesto CT prístrojov viac využívali kvalitnejšie röntgeny. Bude sa kupovať menej cétečiek a viac röntgenov.


Priveľa cétečiek
Dosiahnuť uprednostnenie röntgenov na úkor cétečiek chce rezort napríklad tak, že mení pravidlá financovania vyšetrení. Všeobecná zdravotná poisťovňa po novom prepláca vyšetrenia röntgenom vyššími sumami. Preto sú nemocnice viac motivované využívať ich častejšie. Naopak, postupne by mala klesať jednotková cena za vyšetrenie cétečkom. Slovensko má totiž vyšší počet prístrojov a výrazne vyšší počet vyšetrení cétečkami, než je to v ostatných krajinách V4, ukazuje analýza Útvaru hodnoty za peniaze.


Aké výdavky s tým budú spojené, nie je jasné. „Každý z výkonov na uvedených prístrojoch je ohodnotený iným počtom bodov, nie je teda možné uviesť konkrétne sumy za jednotlivé výkony,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Slávka Gáborová.


Aj dnes by sa dali mnohé vyšetrenia spraviť pomocou röntgenu, keďže vša

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.