Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 11:30 Aktualizované dňa 15.07.2019 o 14:18

"Smer dokáže len prešľapovať a kradnúť." SaS má výzvu pre ministerku Kalavskú

Podľa opozičnej strany je nevyhnutné zaviesť reformu zdravotníctva.

Opozičná Sloboda a Solidarita kritizuje vládny Smer za nečinnosť v zdravotníctve a za to, že odmieta presadiť potrebnú reformu. Zároveň vyzývajú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby zastavila všetky investície do zdravotníctva, ktoré sú v rozpore so stratifikáciou nemocníc. 

"Smer dokáže prešľapovať na mieste a kradnúť," skonštatoval predseda strany Richard Sulík. Pripomenul, že vláda minulý rok predstavila reformu zdravotníctva založenú na stratifikácii nemocníc, pre politické záujmy ju však vláda podľa Sulíka nezrealizovala.

"Na reforme zdravotníctva sa zhodujú všetci, ktorí majú do toho čo povedať, len poslanec Fico kalkuluje o tomto rozhodnutí a pýta sa na politické dopady," dodal Sulík. 

Ako uviedla poslankyňa Národnej rady SR Jana Cigániková, Slovensko má po Nemecku najhustejšiu nemocničnú sieť v Európskej únii, ale na pacienta dávame podpriemerné zdroje a rovnako nízka je aj efektivita vynaloženia daných zdrojov. Upozornila tiež na chýbajúcu techniku a personál. "Jediným skutočným riešením je reforma nemocníc,“ zdôraznila.

Podľa Cigánikovej strana Smer-SD svojou pasivitou ohrozuje zdravie občanov, a to pre obavy zo straty politických bodov pred voľbami. "Nielenže nekoná v prospech ľudí, ale proaktívne koná v ich neprospech v rozpore so stratifikáciou,“ vyhlásila Cigániková.

Hoci súčasná ministerka zdravotníctva preukazuje snahu presadiť stratifikáciu, dochádza podľa SaS k opatreniam, ktoré sú s ňou v rozpore. Ako príklad Barto uviedol rozdrobovanie neurochirurgií.

"Potrebujeme menej špičkových pracovísk, ale naozaj špičkových, excelentne vybavených,“ zhrnul Sulík. SaS je podľa neho pripravená zaviesť reformy, no diskusiu o stratifikácii by sa mala začať už dnes.

Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Pacient má byť podľa Kalavskej nasmerovaný vždy do takého zariadenia, kde mu zabezpečia dostatočnú kvalitu starostlivosti, kontrolovanú minimálnym počtom výkonov.

Zdravotné poisťovne nezazmluvnia výkony, ktoré nesplnia stanovené kritériá. Prípadné uvoľnené kapacity v nemocniciach potom využijú na ich vyššiu špecializáciu v rámci skupín výkonov, v ktorých je nemocnica dobrá, prípadne na následnú starostlivosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.