Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 00:00

Slovensko trápi sucho. Začína sa boj o pitnú vodu

Boj o pitnú vodu prebieha už aj u nás. Efektívne riešenie v praxi zatiaľ chýba.

Slovensko trápi sucho. Začína sa boj o pitnú vodu
Zdroj: Reuters

Slovensko je hneď po Rakúsku druhým štátom s najväčšou zásobou pitnej vody na svete. Napriek tomu však našu krajinu trápi sucho. Vyprázdňuje studne, znižuje úrodu poľnohospodárom, zastavuje vodné elektrárne. Problémy s dostatkom pitnej vody spôsobené vyššími teplotami a suchom sa prehlbujú, potvrdila hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alexandra Maszayová. A situácii nepomáha ani občasná búrka či mierne ochladenie. Nárazové zrážky totiž nestíhajú vsakovať do podložia a v zimných mesiacoch je málo snehu, takže vodárenské zdroje sa dopĺňať nestíhajú.


Teplo. A sucho
Podľa analýz Slovenského hydrometeorologického ústavu bol minulý rok najteplejší od začiatku 20. storočia. To so sebou následne prináša aj sucho. Česko-slovenský vedecký projekt Intersucho pravidelne porovnáva intenzitu sucha na našom území za posledných 50 rokov. Z ich údajov vyplýva, že sucho sa vyskytuje aktuálne na 90 percentách Slovenska. A až 19 percent územia je suchých extrémne. Hlavným problémom je, že nejde o krátkodobú záležitosť. Napríklad na východnom Slovensku nedostatok zrážok pretrváva už od predchádzajúcej jesene. Výsledkom je, že vodná nádrž Domaša, ktorá zásobuje okolité obce, ako aj výrobné pod

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.