Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 00:00

Šokovala ma úroveň otázok pri vypočúvaní na výbore, kritizuje voľbu ústavných sudcov jeden z kandidátov

  • Šéf Špecializovaného trestného súdu Michal Truban bol zvolený za kandidáta na ústavného sudcu.
  • Výberové konanie ho prekvapilo, najmä nevhodnosťou otázok od členov výboru. 
  • V rozhovore pre HN zhodnotil aj prácu na súde a to, ako pristupujú k prípadom Mariana Kočnera.
Michal Truban
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v úrade?

Povedal by som, že je to skôr otázka na kompetentných, ako hodnotia moje pôsobenie v úrade. Pokiaľ ide o môj uhol pohľadu, tak s prácou súdu, teda sudcov a zamestnancov, som spokojný. Stále je čo zlepšovať, ale pre mňa je najpodstatnejšie to, že Špecializovaný trestný súd (ŠTS) je uznávanou a rešpektovanou súdnou inštitúciou, personálne a materiálne zastabilizovaný, a z môjho pohľadu tvorí pevný pilier súdnej moci v sústave všeobecného súdnictva.

Na začiatku môjho pôsobenia bolo potrebné prijať určité opatrenie na zrýchlenie a zefektívnenie činnosti sudcov a zamestnancov, ktoré mohli byť z istého uhla pohľadu aj nepopulárne, ale za môjho pôsobenia sa počet reštančných vecí za tri roky znížil viac ako o polovicu a neboli zaznamenané a ani Ústavným súdom konštatované významnejšie prieťahy v konaní vo veciach prejednávaných sudcami súdu a ak aj išlo o konštatovaný prieťah, nebol spôsobený zavineným konaním sudcu, ale konkrétnymi objektívne vzniknutými okolnosťami nezávislými od vôle sudcov.

Ktorý prípad počas vášho pôsobenia ako predsedu u vás najviac zarezonoval?

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.