Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2019, 00:00

Šokovala ma úroveň otázok pri vypočúvaní na výbore, kritizuje voľbu ústavných sudcov jeden z kandidátov

  • Šéf Špecializovaného trestného súdu Michal Truban bol zvolený za kandidáta na ústavného sudcu.
  • Výberové konanie ho prekvapilo, najmä nevhodnosťou otázok od členov výboru. 
  • V rozhovore pre HN zhodnotil aj prácu na súde a to, ako pristupujú k prípadom Mariana Kočnera.
Michal Truban
Zdroj: TASR/M. Baumann

Ako hodnotíte svoje pôsobenie v úrade?

Povedal by som, že je to skôr otázka na kompetentných, ako hodnotia moje pôsobenie v úrade. Pokiaľ ide o môj uhol pohľadu, tak s prácou súdu, teda sudcov a zamestnancov, som spokojný. Stále je čo zlepšovať, ale pre mňa je najpodstatnejšie to, že Špecializovaný trestný súd (ŠTS) je uznávanou a rešpektovanou súdnou inštitúciou, personálne a materiálne zastabilizovaný, a z môjho pohľadu tvorí pevný pilier súdnej moci v sústave všeobecného súdnictva.

Na začiatku môjho pôsobenia bolo potrebné prijať určité opatrenie na zrýchlenie a zefektívnenie činnosti sudcov a zamestnancov, ktoré mohli byť z istého uhla pohľadu aj nepopulárne, ale za môjho pôsobenia sa počet reštančných vecí za tri roky znížil viac ako o polovicu a neboli zaznamenané a ani Ústavným súdom konštatované významnejšie prieťahy v konaní vo veciach prejednávaných sudcami súdu a ak aj išlo o konštatovaný prieťah, nebol spôsobený zavineným konaním sudcu, ale konkrétnymi objektívne vzniknutými okolnosťami nezávislými od vôle sudcov.

Ktorý prípad počas vášho pôsobenia ako predsedu u vás najviac zarezonoval?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.