Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 00:00

Odpad sa začína tam, kde sa končí naša fantázia

Snažím sa ľudí motivovať k zodpovednej spotrebe, k dobrovoľnej skromnosti a k životu bez odpadu. Som presvedčená, že každý z nás sa môže a musí zmeniť, pretože súčasný systém jednoducho nefunguje, hovorí zástankyňa zero waste Petra Slezáková.

Odpad sa začína tam, kde sa končí naša fantázia
Zdroj: PHOTO CREDIT: MARTINA JURÍ Č KOVÁ

Vystihuje vás život bez plytvania a bez smetí. Ako ste sa k tomu dopracovali?
Nebola som vždy environmentálny nadšenec. Snažila som sa žiť zdravo, ale zameriavala som sa len na zdravie mojej rodiny. Zdravím planéty som sa nezaoberala. Triedila som papier, plasty a sklo, ale myslela som, že to stačí. Až kým som nenarazila na dokumentárny film s názvom Story of Stuff. Ten opisuje súčasné problémy konzumnej spoločnosti a jej environmentálny vplyv. Začala som si o téme zisťovať viac a narazila som na pojem zero waste. Keď som videla prednášku Bey Johnson, kráľovnej zero waste, už nebolo cesty späť. Bea vopchá ročný zmesový odpad celej svojej štvorčlennej rodiny do zaváraninového pohára. Zdalo sa mi to úplne neskutočné a rozhodla som sa zistiť, kam sa to dá dotiahnuť v slovenských podmienkach. Tak som to začala skúšať na sebe.

A vtedy ste si založili blog Zero Waste Slovakia o bezodpadovom živote…
Blog som založila približne po pol roku. Neskôr som dala výpoveď v bankovníctve a dnes sa naplno venujem prednášaniu na školách, vo firmách a pre verejnosť. Snažím sa ľudí motivovať k zodpovednej spotrebe, k dobrovoľnej skromnosti a k životu bez odpadu. Som presvedčená, že každý z nás sa môže a musí zmeniť, pretože súčasný systém jednoducho nefunguje. Pílime si konár pod vlastným zadkom a je nám úplne jedno, ako a či vôbec budú žiť naše deti.

Keď sa pozrieme na život bežného spotrebiteľa, takýto životný štýl mu môže zabrať veľa času. Dá sa na to zvyknúť? Nie je to príliš striktné?
Je to striktné len natoľko, nakoľko si to ľudia nastavia. Uznávam, že nebolo jednoduché nájsť riešenie napríklad na kompostovanie v paneláku, ale to bol len jednorazový problém. Proces mám už nastavený a už to vôbec nevnímam ako problém. Zo začiatku chvíľu trvá, kým si človek nájde alternatívy, kým objaví miesta vo svojom okolí, kde môže nakupovať bez obalu. Filozofia zero waste by nemala život komplikovať, ale zjednodušiť. Cieľom nie je vytvoriť si bezodpadovú verziu svojho doterajšieho života. Cieľom je zmeniť zmýšľanie, prehodnotiť si priority a vďaka tomu si zjednodušiť život. Pekným príkladom je slamka. Dnes je vnímaná

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.