Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 14:56 Aktualizované dňa 10.07.2019 o 15:35

Nečakaný krok Čaputovej. Skritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv

Zo súčasných najvyšších ústavných činiteľov je prezidentka jediná, ktorá sa na podobný krok odhodlala.

Nečakaný krok Čaputovej. Skritizovala Čínu za porušovanie ľudských práv
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prezidentka Zuzana Čaputová v prezidentskom paláci oficiálne prijala čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yia, ktorý je na turné po krajinách strednej Európy.

Jeho cieľom je propagovať tzv. novú hodvábnu cestu a upevňovať vzťahy s krajinami V4.

Prezidentka Čaputová však stretnutie využila aj na pomerne nezvyčajný krok a Čínu počas jej stretnutia s Yiom ostro skritizovala. 

"Informovala som ministra zahraničných vecí, že ochranu ľudských práv vnímam ako nevyhnutný základ našej slobody. Aj preto som vyjadrila, v súlade so spoločnou pozíciou Európskej únie, znepokojenie a obavy zo zhoršujúcej sa situácie v oblasti ochrany ľudských práv v Číne a zo zadržiavania právnikov a ľudsko-právnych aktivistov, ako aj z postavenia etnických a náboženských menšín," okomentovala stretnutie prezidentka. 

Následne dodala, že očakáva pokrok v ľudsko-právnom dialógu medzi Európou a Čínou. Čaputová v statuse na Facebooku zároveň uviedla, že sa s Yiom v tejto súvislosti rozprávala aj o 30. výročí Nežnej revolúcie.

Nezvyčajný postoj

V kontexte súčasných vzťahov medzi EÚ a Čínou ide o pomerne ostrú kritiku. Predstavitelia Únie sa v poslednom čase zdržiavajú komentovania vnútropolitickej situácie v Číne.

Zo súčasných najvyšších slovenských ústavných činiteľov je zároveň jediná, ktorá sa v otázke dodržiavania ľudských práv voči Číne vymedzila. Avšak to, že jej vyjadrenia sú v súlade s pozíciou Európskej únie, potvrdil pre HNonline hovorca rezortu zahraničia Boris Gandel. 

Prezidentka na stretnutí ocenila aj boj proti klimatickej zmene a snahy Číny znižovať emisie. 

Yi sa stretol aj s ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom. Predmetom ich rokovaní má byť predovšetkým rozvíjanie bilaterálnych vzťahov s dôrazom na ekonomickú oblasť. Obaja ministri sa tento rok už stretli počas Lajčákovej návštevy Číny. 

Ako uviedol po rokovaní Lajčák, záujmom Slovenska je zvýšiť export do Činy. Lajčák v tejto súvislosti vyzdvihol nedávne podpísanie protokolu o vývoze slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Číny. Dodal, že Slovensko má záujem rokovať aj o vývoze ďalších potravinárskych výrobkov.

Partneri tiež potvrdili záujem o posilňovanie vzťahov v oblasti školstva a kultúry. "Verím, že v blízkej budúcnosti podpíšeme medzivládnu dohodu o vzájomnom uznávaní vysokoškolských diplomov, vysvedčení a akademických titulov, ako aj nový program kultúrnej spolupráce na roky 2020 - 2024," vyhlásil Lajčák.

Problematické vzťahy s Kiskom

Wang Yi strávil pred návštevou Slovenska dva dni v Poľsku, kde rovnako rokoval predovšetkým o ekonomickej spolupráci. S poľským ministrom zahraničia Jacekom Czaputowiczom sa zhodli na potrebe výraznejšieho vzájomného obchodu a Čína prisľúbila zvýšenie investícií v Poľsku. Čaká ho ešte návšteva Maďarska.

Úrad prezidenta v poslednom období nemal s Čínou dobré vzťahy. Spôsobil to prezident Andrej Kiska, ktorý v roku 2016 prijal tibetského duchovného vodcu dalajlámu. Kiska tým porušil princíp jednej Číny, ktorý Slovensko dovtedy dodržiavalo. Vyslúžil si vtedy za to kritiku aj od ministra zahraničia Miroslava Lajčáka a vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Ten dokonca naznačoval možné ekonomické dopady. 

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.