Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 12:35 Aktualizované dňa 10.07.2019 o 14:40

Čaputová odobrila zrušenie starých exekúcií začatých pred aprílom 2017

Cieľom zákona je podľa ministerstva spravodlivosti poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií.

Čaputová odobrila zrušenie starých exekúcií začatých pred aprílom 2017
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017 sa ukončia. Vyplýva to zo zákona o ukončení niektorých exekučných konaní z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý odobrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Stará exekúcia sa podľa zákona zastavuje, ak uplynulo päť rokov od jej začatia a nezistil sa majetok, ktorý by stačil aspoň na úhradu trov exekúcie.

Cieľom zákona je podľa ministerstva spravodlivosti poskytnúť efektívne riešenie aktuálneho problému dlhodobého vedenia tzv. starých exekúcií.

"Ukončenie tzv. starých exekúcií ex lege zabezpečí rýchlejšiu a funkčnejšiu vymožiteľnosť právom chránených nárokov v exekučnom konaní, v dôsledku čoho sa zefektívni aj vymáhanie pohľadávok pre veriteľov," uviedli predkladatelia.

Návrhom zákona chce ministerstvo poskytnúť aj pomoc občanom, "voči ktorým sú dlhodobo vedené staré exekučné konania, v dôsledku ktorých sa ocitli v dlhovej pasci".

Rezort spravodlivosti dávnejšie informoval, že na súdoch je viac ako 3,7 milióna exekúcií podaných podľa starých pravidiel, účinných pred 1. aprílom 2017. Z nich je polovica staršia ako päť rokov a veritelia ich nechávajú ležať na súdoch aj preto, aby nemuseli platiť poplatky. Exekútori a súdy však aj v prípade týchto exekúcií musia robiť úkony, s čím sú spojené náklady.

Oprávnený môže podľa návrhu zákona podať opätovný návrh na vykonanie exekúcie, avšak už podľa platných a účinných právnych predpisov v čase podania opätovného návrhu na vykonanie exekúcie.

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) je veľmi rád, že prezidentka Zuzana Čaputová podpísala zastavenie exekúcií, "ktoré dlhé roky enormne zaťažovali súdny systém".

Gál v reakcii tvrdí, že podpísaný zákon o ukončení niektorých exekučných konaní zrýchli súdne spory, vzhľadom na odbremenenie sudcov, ktorí sa nebudú musieť zaoberať "spravovaním nevymožiteľných pohľadávok".

"Zároveň pomôžeme občanom, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci, spravodlivým spôsobom tak, aby aj veritelia mali zabezpečenú možnosť vymáhať svoju pohľadávky," dodal minister.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.