Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 00:00

Česko a Nemecko. Tam robí cez tritisíc našich lekárov

Na Slovensku chýbajú lekári, no zhruba štyri tisícky ich pracujú za hranicami. Najčastejšie odchádzajú do Česka a Nemecka, ukazujú nové štatistiky OECD.

Česko a Nemecko. Tam robí cez tritisíc našich lekárov
Zdroj: TASR

Ak by sa každý slovenský lekár, ktorý pracuje v zahraničí, vrátil späť domov, Slovensku by odpadol vážny problém: nedostatok doktorov. Mali by sme ich dokonca zrejme viac než potrebujeme. V cudzine totiž nájdeme pracovať viac ako štyritisíc lekárov so slovenským pasom, vyplýva z najnovších zdravotníckych štatistík OECD. Na Slovensku zas chýba 3,5 tisíca doktorov, no ďalšie dve tisícky sú v dôchodkovom veku.


Slováci v Česku
Väčšina z tých slovenských zdravotníkov, ktorí odišli, pritom pracuje v Česku. Nájdeme ich tu zhruba 2,2 tisíca. Ide však len o lekárov, ktorí vyštudovali na slovenských univerzitách a potom odišli. K nim ešte treba prirátať stovky Slovákov, ktorí dokončili štúdium medicíny priamo v Česku.


Len za uplynulý školský rok vygenerovala prvá z troch lekárskych fakúlt Karlovej univerzity v Prahe viac ako 60 úspešných slovenských absolventov. V súčasnosti eviduje takmer 400 slovenských študentov a vyše 500 nových uchádzačov. Pre štúdium medicíny v Prahe sa popri mnohých rozho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.