Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2019, 09:16

Slovensko sa nemôže spoliehať pri rokovaniach len na V4, hodnotí analytička

Kedy Slovensko zvolilo inú stratégiu, mohol byť podľa nej Maroš Šefčovič vysoký predstaviteľ pre zahraničné vzťahy.

Po trojdňovom samite poznáme mená, ktoré zastanú najvyššie posty v Európskej únií. Vyšehradská štvorka zastúpenie nemá. Pôvodne sa hovorilo o tom, že sa na čelo Európskeho parlamentu môže dostať zástupca východnej Európy.

Nakoniec je na jeho čele Talian za frakciu socialistov David Maria Sassoli. „Jeden z tých scenárov, ktorý vyplýval z dohody lídrov o obsadení kľúčových postov, ktorý sa zrodil po troch dňoch po summite predpokladal, že funkcia predsedu parlamentu by mala ísť rodine socialistov a demokratov. V rámci týchto úvah zaznelo aj meno Stanislava Staniševa,“ vysvetľuje pozadie rokovaní šéfredaktorka portálu Eurativ Zuzana Gábrižová v rozhovore v HNtelevízii.

Ako dopadne Slovensko?

Ako dodala, toto meno bolo neprijateľné pre väčšinu poslancov. Bola pre nich neprijateľná Bulharova politická minulosť najmä na domácej politickej scéne. Sassoli bol tak kompromisom. Vo svojom prvom prejave sa vyjadril, že nacionalizmus považuje za vírus.

„Ten jeho príhovor, ako ho sformulovať bol takým klasickým sociálnodemokratickým príhovorom. Prihlásil sa v ňom k hodnotám sociálnej demokracie, to znamená, že odsúdil nacionalizmus v tej jeho najškaredšej podobe,“ dodala.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.