Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2019, 00:00

Lekár sanitárom. Nemocnice nedokážu ťažiť z cudzincov

Do Bratislavy príde pracovať 23 ukrajinských doktorov. Mnohí lekári-cudzinci tu už sú, no robia napríklad sanitárov a masérov.

Lekár sanitárom. Nemocnice nedokážu ťažiť z cudzincov
Zdroj: TASR/František Iván

12 300. Zhruba toľko ukrajinských zamestnancov dnes nájdete pracovať v slovenských firmách. V priebehu roka sa ich počet až strojnásobil. A to aj vďaka novým pravidlám, ktoré zjednodušili príchod cudzincov z tretích krajín na Slovensko.


Kým pre odvetvia ako stavebníctvo je zamestnať cudzinca ľahšie, inak je to v lekárstve: tu stále platia prísne pravidlá a zdĺhavé vybavovanie

Ministerstvo zdravotníctva to chce zmeniť tak, že zavádza inštitút odbornej stáže – vďaka novinke budú môcť doktori z tretích krajín maximálne rok pracovať na Slovensku v špeciálnom režime. Majú mať podobný status, ako naši lekári bez atestácie či medici. V pilotnom projekte chce takto priamo z Ukrajiny pritiahnuť zhruba 20 lekárov.


Avšak ukrajinskí lekári už na Slovensku sú, upozorňuje Alona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku. „Slovensko sa teda ani nesnaží využívať potenciál tých lekárov, ktorí tu sú, ale snaží sa oslovovať nových. Vo väčšine prípadov sú to mladí lekári, hlavne z Ukrajiny, v náplni ich práce je premiestňovanie postelí alebo upratovanie,“ hovorí Kurotová.

Čísla zatiaľ chýbajú
Koľko je na Slovensku lekárov-cudzincov, dnes nevieme. Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku totiž momentálne iba vytvára databázu zahraničných lekárov. Nejde pritom len o doktorov z Ukrajiny, ale aj z Ruska, Uzbekistanu, Tadžikistanu či Palestíny.


Dôvod, prečo by sa malo Slovensko uchádzať o lekárov zo zahraničia, je nasled

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.