Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.07.2019, 00:00

Slovenské nemocnice kopia ďalšie dlhy

Aj napriek masívnej finančnej injekcii štátne nemocnice generujú straty. Ich zadlženosť sa prehlbuje.

Slovenské nemocnice kopia ďalšie dlhy
Zdroj: Peter Mayer

Oddlžovanie nemocníc je v plnom prúde. Štát vo viacerých kolách odpúšťa zdravotníckym zariadeniam dlhy v stovkách miliónov eur. K zmenám v hospodárení nemocníc však nedochádza.


Ukazujú to aj posledné dáta Sociálnej poisťovne: nemocnice odkladajú platenie odvodov za svojich zamestnancov a len za prvé štyri mesiace tohto roka vyrobili 30-miliónovú sekeru. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška pritom kopia dlhy v Sociálnej poisťovni ešte o niečo rýchlejšie. Nemocniciam totiž robia škrt cez rozpočet najmä neustále rastúce náklady na personál, ktoré tvoria takmer tri štvrtiny ich výdavkov. Dôvodom je rast platov lekárov a sestier. Situáciu pri zlepšovaní finančnej kondície nemocníc podľa ministerstva komplikuje práve vysoký podiel osobných nákladov v pomere k výnosom od zdravotných poisťovní, ktorý sa medziročne zvyšuje.

Nestíhajú platiť najmä za lie

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.