°C
Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyKoľko zahraničných lekárov v súčasnosti pôsobí na Slovensku a prevažne z akých krajín?
Zahraniční lekári, pôsobiaci na Slovensku, pomerne často nie sú v oficiálnych registroch lekárov, preto ich presný konečný počet bohužiaľ nikto nepozná. Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku vytvára v súčasnosti databázu zahraničných lekárov. Treba podotknúť, že nejde len o lekárov z Ukrajiny. V našich zoznamoch evidujeme početnú skupinu lekárov z Ruska, a tiež z Uzbekistanu, Tadžikistanu či Palestíny.
Nakoľko sa dokážu uplatniť v tunajšom zdravotníctve?
Na Slovensku je päť skupín zahraničných lekárov. Lekári, ktorí pracujú ako pomocní pracovníci v zdravotníctve a oficiálne sa nepovažujú za lekárov, skôr za sanitárov. Vo väčšine prípadov sú to mladí lekári, hlavne z Ukrajiny, ktorí sa nebránia práci a neodmietnu ani túto pozíciu. Sú len čiastočne v priamom kontakte s pacientom a v náplni práce majú činnosti ako premiestňovanie postelí alebo upratovanie. Sami uznáte, že to pre vyštudovaného lekára nie je práve najlepšie. Stretávame sa s tým skôr na východe Slovenska.
Lekári, ktorí pracujú ako maséri - takých je pomerne veľa, napríklad v Piešťanoch. Alebo pracujú ako kozmetičky či podnikajú v úplne inej oblasti ako pani doktorka z Donecka, reumatologička s červeným diplom a PhD z kardiológie, ktorá v Bratislave prevádzkuje tanečnú školu. Inými slovami, na Slovensku sú, ale ich znalosti a skúsenosti Slovensko žiadnym spôsobom nevyužíva.
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.
Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.