Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.07.2019, 12:37

Ukrajinskí lekári u nás robia aj sanitárov, masérov či kozmetičky

  • Na Slovensku chýbajú tisíce lekárov.
  • Ministerstvo zdravotníctva vidí riešenie v pilotnom projekte, vďaka ktorému chce prilákať 20 doktorov z Ukrajiny.
  • To nestačí, na Slovensku už je veľa ukrajinských lekárov, no nesnažíme sa využívať ich potenciál, namiesto toho oslovujeme nových, hovorí Alona Kurotová z Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku.
Ukrajinskí lekári u nás robia aj sanitárov, masérov či kozmetičky
Zdroj: Pixabay

Koľko zahraničných lekárov v súčasnosti pôsobí na Slovensku a prevažne z akých krajín?
Zahraniční lekári, pôsobiaci na Slovensku, pomerne často nie sú v oficiálnych registroch lekárov, preto ich presný konečný počet bohužiaľ nikto nepozná. Medzinárodná asociácia lekárov na Slovensku vytvára v súčasnosti databázu zahraničných lekárov. Treba podotknúť, že nejde len o lekárov z Ukrajiny. V našich zoznamoch evidujeme početnú skupinu lekárov z Ruska, a tiež z Uzbekistanu, Tadžikistanu či Palestíny.

Nakoľko sa dokážu uplatniť v tunajšom zdravotníctve?
Na Slovensku je päť skupín zahraničných lekárov. Lekári, ktorí pracujú ako pomocní pracovníci v zdravotníctve a oficiálne sa nepovažujú za lekárov, skôr za sanitárov. Vo väčšine prípadov sú to mladí lekári, hlavne z Ukrajiny, ktorí sa nebránia práci a neodmietnu ani túto pozíciu. Sú len čiastočne v priamom kontakte s pacientom a v náplni práce majú činnosti ako premiestňovanie postelí alebo upratovanie. Sami uznáte, že to pre vyštudovaného lekára nie je práve najlepšie. Stretávame sa s tým skôr na východe Slovenska.

Lekári, ktorí pracujú ako maséri - takých je pomerne veľa, napríklad v Piešťanoch. Alebo pracujú ako kozmetičky či podnikajú v úplne inej oblasti ako pani doktorka z Donecka, reumatologička s červeným diplom a PhD z kardiológie, ktorá v Bratislave prevádzkuje tanečnú školu. Inými slovami, na Slovensku sú, ale ich znalosti a skúsenosti Slovensko žiadnym spôsobom nevyužíva.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.