Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 00:00

Beňová: Opäť som pozvala kolegov na obed, okrem kotlebovcov

Socialisti v europarlamente a Smer nikdy nebudú spolupracovať s extrémistami. Povedala v rozhovore pre HN dlhoročná europoslankyňa Monika Beňová.

Beňová: Opäť som pozvala kolegov na obed, okrem kotlebovcov
Zdroj: TASR - Michal Svítok

V europarlamente bude témou číslo jeden najmä voľba jeho predsedu. Frakcia socialistov sa už dohodla na svojej nominácii?
Čakáme najskôr na nomináciu za predsedu Európskej komisie a ostatné posty budú prerozdelené potom. Teda, až keď bude jasné, ktorý kandidát ktorej frakcie obsadí miesto šéfa Komisie. A podľa toho sa rozhodne, ktorá frakcia bude mať predsedu parlamentu. V tejto chvíli ešte nemáme nominanta na predsedu parlamentu, pretože stále prebiehajú rokovania, či Frans Timmermans, ako náš kandidát, by mal byť predsedom Komisie. Ak by sa tak stalo, už by si miesto predsedu parlamentu uplatňovali iné frakcie. Hovorí sa, že záujem má aj Guy Verhofstadt, ale aj Manfred Weber. Bude to závisieť od záverov samitu.

Bude sa niečím odlišovať začínajúce sa volebné obdobie od toho predchádzajúceho?
Zatiaľ čo v predchádzajúcich obdobiach tu bola najmä spolupráca a hlásenie konsenzu medzi EPP a socialistami, tak dnes už sa spolupráca rozšírila. Pod názvom „technická dohoda“ ide o štyri frakcie – EPP, socialisti, liberáli a zelení. Rokujeme o sociálnych otázkach aj s GUE, čo je ľavicová frakcia. Áno, zmenilo sa to.

Ako sa pozeráte na posilnenie extrémistov?
Áno, trochu sa posilnili aj extrémistické frakcie. Mám na m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.