Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 00:00

Nadmerná regulácia firmám škodí

Zlaďovanie firemných procesov so zákonmi nesmie obmedzovať podnikanie. Nie vždy je to však možné.

Nadmerná regulácia firmám škodí
Zdroj: Reuters

Čo je compliance
Zaoberá sa zlaďovaním vnútrofiremných procesov so zákonmi a s ďalšími regulačnými požiadavkami. Sústreďuje sa aj na etické správanie firiem.

Na Slovensku sa na úradoch stretávame s prístupom, ktorý je veľmi byrokratický, formálny a často aj neprofesionálny.
Lucie Schweizer, advokátka, advokátska kancelária Ružička and Partners


Súlad s pravidlami a so zákonmi, odborne nazývaný aj compliance, je problém, s ktorým sa firmy boria už dlhodobo. Znamená pre nich ďalšiu byrokraciu nad rámec všetkých ďalších administratívnych úkonov a povinností, ktoré musia splniť. Správne nastavené procesy pritom majú mať opačný efekt – pomôcť firmám dodržiavať zákony a predchádzať podvodom. Firmy v snahe splniť všetky požiadavky zo zákona prijímajú nové a nové vnútorné predpisy. Na to reaguje štát zase novými regulami. Výsledkom je neprehľadná spleť predpisov.


Legislatívna smršť
Neustále zavádzanie nových vnútorných pravidiel veľkým firmám komplikuje život. „Zavedenie efektívnych compliance programov a preventívnych opatrení proti výskytu podvodov v organizáciách pomáha firmám lepšie riadiť riziká,“ myslí si odborníčka na compliance z poradenskej spoločnosti De

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.