Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2019, 20:15

Smer bez Fica? Bude záležať, či ľudia, ktorí financujú stranu, pôjdu do rizika, tvrdí politologička

V strane Smer bolo ešte nedávno cítiť kritické krídlo. Podľa politologičky zacítili možnosť urobiť prevrat.

Koalícia expresne rýchlo prijala novelu zákona, ktorá mení pravidlá predvolebnej kampane. Financovanie cez tretie strany už nebude možné.

Začal sa tým boj o voliča v parlamentných voľbách. Odborníci hneď po prijatí novely upozorňovali na to, že to znevýhodňuje najmä nové strany, ktoré pôsobia mimo parlamentu.

„Ten limit nie je až taký výrazný, aby im to znemožnilo robiť volebnú kampaň,“ komentuje v rozhovore pre HNtelevíziu politologička Viera Žúborová.

Koalícia bude musieť byť široká

Za rýchlym prijatím novely, ktorú predložila SNS, vidí strach z nových strán. Tvrdí, že keby za tým bola len snaha sprehľadniť financovanie, novinku by koalícia presadila oveľa skôr.

Najviac sa zmenou cítia byť ukrivdené strany Progresívne Slovensko a Spolu. „Tie sú na víťaznej vlne. Majú za sebou už určitú mieru poznania. Takže tým stranám to uškodí menej ako tým úplne novým,“ myslí si politologička. Ich výhodou je veľké zastúpenie dobrovoľníkov, ktorí pracujú bezodplatne.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.