Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 15:35

Kiska rokoval so Sulíkom na pive, koalícia PS a Spolu avizuje dohodu s KDH do desiatich dní

Viaceré opozičné strany robia kroky k možnej predvolebnej a povolebnej spolupráci.

Kiska rokoval so Sulíkom na pive, koalícia PS a Spolu avizuje dohodu s KDH do desiatich dní
Zdroj: Facebook/ Michal Truban

Slovenskí politici využívajú leto a prestávku v rokovaní parlamentu na vzájomné stretnutia. Lídri koalície Progresívne Slovensko a Spolu dokonca avizujú dohodu, ktorú chcú uzavrieť s KDH. 

Michal Truban po stretnutí s Miroslavom Beblavým a Alojzom Hlinom napísal na Facebook, že do desiatich dní podpíšu dohodu, ktorá "vytvorí základ pre takýto nový štýl komunikácie." 

Trubana teší, že našli zhodu na tom, že nechcú v politike hádky, ale spoluprácu. "Slovensko už nepotrebuje politikov, ktorí sa prišli hádať, potrebuje politikov, ktorým ide úprimne o zmenu," dodal.

Podľa Trubana sa tieto tri strany v mnohom nezhodnú, pretože si stoja za svojimi hodnotami. Podľa jeho slov však nechcú hádky a sú pripravené o rozdieloch hovoriť slušne, bez útokov a s rešpektom jedného k druhému. Hlina pre TASR dodal, že má zmysel sa stretávať, aby politici spolu hľadali riešenia.

Obsah dohody majú ešte konzultovať v rámci strán. "Bude to relatívne náročná úloha, najprv budú schvaľovacie procesy vnútri jednotlivých strán. Veríme, že nájdeme textáciu, s ktorou by sme mohli byť všetci traja spokojní. V tom chcem byť optimista," povedal Hlina.

Beblavý reagoval, že úlohou strán je priniesť zmenu, ktorú si ľudia želajú. "Rokovaniami chceme prispieť k tomu, aby sme po parlamentných voľbách 2020 zostavili vládu, ktorá bude riešiť závažné problémy krajiny a jej ľudí," doplnil.

Kiska so Sulíkom

Predvolebné stretnutie absolvoval aj bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý zakladá stranu Za ľudí. Ten sa stretol s predsedom SaS Richardom Sulíkom. Ako uviedol Sulík, bavili sa o konštruktívnej spolupráci. 

"Bolo to priateľské stretnutie, na ktorom sme sa rozprávali o spolupráci. Už dlhodobo je známe, že SaS ide do volieb samostatne, avšak komunikácia medzi opozičnými subjektmi je nevyhnutná pre zostavenie dobrej vlády pre Slovensko po voľbách 2020," skonštatoval pre TASR Sulík s tým, že Kisku pozná už zhruba 12 rokov. Podľa jeho slov sa spoznali ešte pred jeho vstupom do politiky a sú dlhoroční priatelia.

Stretnutia prebehli už minulý týždeň

Kiska už minulý týždeň rokoval aj s predstaviteľmi koalície PS/Spolu. Výsledkom bolo, že sa zhodli, že chcú spolu naďalej rokovať o programových prioritách a možnej predvolebnej spolupráci.

Počas uplynulého týždňa sa zúčastnil aj obed predstaviteľov opozičných strán, ktorý organizovala Zlatica Kušnírová spolu s Igorom Matovičom. Na obede sa zúčastnili predseda SaS Richard Sulík, šéf SMK József Menyhárt a Juraj Šeliga zo vznikajúcej strany Za ľudí. Pozvanie neprijali zástupcovia strán Progresívne Slovensko, Spolu-OD a KDH.

Žiadna bližšia dohoda výsledkom tohto stretnutia nebola, zástupcovia strán však avizovali ďalšie stretnutia. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.