Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2019, 00:00

Slováci sa ešte stránia lacnejších generík

Až tretina pacientov nevie, že namiesto drahého značkového lieku je dostupná aj lacnejšia alternatíva.

Slováci sa ešte stránia lacnejších generík
Zdroj: TASR

K najdrahším liekom na slovenskom trhu patria medikamenty na onkologické či kardiovaskulárne ochorenia. Napríklad pri liečbe nedostatočného prekrvenia srdcového svalu zaplatí pacient za „značkový“ liek približne 3,5 eura. Pri generickej náhrade je to o tri eurá menej. Rovnako sa dá ušetriť aj pri na liekoch na cukrovku či antibiotikách. Na lacnejšiu alternatívu svojej liečby sa však svojho lekára či lekárnika pýta len každý štvrtý až piaty Slovák.

Vlani sme pritom za lieky zaplatili takmer 1,8 miliardy eur. To je najviac za poslednú dekádu. Podiel generík predstavoval 44 percent. „Sú dve skupiny pacientov – takí, ktorí sa rozhodnú pre liek na odporúčanie lekára, a potom takí, ktorí nechcú nikdy svoju liečbu meniť,“ povedal pre HN všeobecný lekár Peter Marko. „Lekárnik je však povinný na základe účinnej látky ponúknuť pacientovi lacnejšiu alternatívu,“ dodáva.

Šetrenie verejných peňazí
Lekári v súčasnosti predpisujú účin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.