Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2019, 14:40 Aktualizované dňa 30.06.2019 o 15:01

Ľudia ako Danko či Fico sa nás boja. Vidia, že ich porazíme, odkazuje Beblavý

  • Opozičný poslanec Miroslav Beblavý povedal, že za ich politickým úspechom nestoja finančníci a peniaze.
  • Andrejovi Dankovi prekáža, že sa nehovorí o tom, odkiaľ má Miroslav Beblavý milióny eur pre svoju stranu Spolu.

Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) verí, že zostávajúcich kandidátov na ústavných sudcov sa podarí zvoliť v septembri. "Urobím všetko preto, aby v septembri tento príbeh skončil," uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút dvanásť. Zdôraznil tiež, že trvá na tom, aby voľba bola verejná.

Expresne rýchlo prijatá novela

"Urobíme všetko preto, aby v septembri boli (kandidáti na ústavných sudcov – pozn. TASR) zvolení. V rámci svojich povinností som urobil všetko. Témou sa to stalo najmä preto, že sa to hodilo na vyvinenie sa z tej zodpovednosti, ktorú niesla aj prezidentská kancelária. Pretože sme sa zbytočne obracali k Benátskej komisii," povedal.

Tiež dodal, že koaličná SNS vždy volila a aj voliť bude. Keby však bol na mieste prezidentky SR Zuzany Čaputovej, sudcov by vymenoval po skupinách. "Traumu" z tejto témy podľa Danka vyrobili médiá a opozícia.

Opozičný poslanec a líder strany Spolu-OD Miroslav Beblavý na margo ústavných sudcov povedal, že pri voľbe vždy "boli a budú extrémne konštruktívni". "Pokiaľ ide o Ústavný súd SR, budeme rokovať kedykoľvek," podotkol. Myslí si tiež, že keby sa v koalícii nedohodli na tajnej voľbe, situácia mohla byť vyriešená už vo februári.

Poslanca taktiež mrzí, že zatiaľ čo novela zákona o volebnej kampani a financovaní politických strán, ktorý ich limituje, bola prijatá "expresne rýchlo", problém okolo voľby sudcov sa ťahá už niekoľko mesiacov, čo považuje za chybu vládnych strán.

"Vidia, že ich porazíme"

Predseda parlamentu uviedol, že hlavným dôvodom takéhoto rýchleho konania bolo zamedziť zasahovaniu tretích strán do parlamentných volieb, pričom viac ráz obvinil niektoré slovenské médiá z toho, že napomáhajú nielen Beblavému, ale aj jeho politickým partnerom.

Dankovi prekáža, že sa nehovorí o tom, odkiaľ má Beblavý milióny eur pre svoju stranu Spolu.

"Ak sa vyzbierajú oligarchovia z IT biznisu po 20 či 30 miliónov eur, ako máme my len hodnotovo s nimi súťažiť. SNS od nikoho nikdy nezobrala peniaze od oligarchov. Keby som ja zobral od Esetu päť miliónov eur alebo niekoho iného, tak ma roztrháte," povedal šéf SNS. 

Beblavý reagoval slovami, že dôvodom je fakt, že politici ako Danko či Robert Fico sa boja strán ako Progresívne Slovensku, Spolu, či Kiskovej strany Za ľudí.

"Je vidieť, že súčasná generácia politikov ako Danko či Fico sa nás bojí. Prichádza nová skupina ľudí, ktorá ich porazí, a ktorá privedie nový spôsob robenia politiky do slovenskej najvyššej politiky. Vidia, že prichádza nová skupina ľudí, ktorá ich porazí," reagoval na opatrenie Beblavý.

Opozičný poslanec zdôraznil, že za ich politickým úspechom nestoja finančníci a peniaze. "Voľby nevyhrávajú peniaze, ale stovky až tisíce ľudí, ktorí sa za nás postavili," uzavrel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.