Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2019, 15:58

Zverejnili, koľko minuli politické strany na kampaň pred eurovoľbami

Zo strán, ktoré sa do europarlamentu nedostali, minula najviac peňazí Národná koalícia.

Zverejnili, koľko minuli politické strany na kampaň pred eurovoľbami
Zdroj: TASR/František Iván

Na volebnú kampaň pred májovými eurovoľbami minula najviac peňazí strana Smer-SD. Náklady na kampaň strany sa dostali takmer na milión eur. Vyplýva to zo záverečných správ o nákladoch na volebnú kampaň, ktoré zverejnil rezort vnútra na svojom webe.

Zo strán zvolených do europarlamentu minulo najmenej mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS), a to takmer 200-tisíc eur.

​PS išlo do eurovolieb v koalícii s mimoparlamentnou stranou Spolu, súčet nákladov týchto dvoch strán predstavuje viac ako pol milióna eur.

Smer-SD minul na kampaň 989 529 eur, druhé najvyššie náklady na kampaň malo hnutie OĽaNO, ktoré minulo 536 579 eur. Strana SaS minula 459 842 eur.

​Mimoparlamentné KDH minulo na kampaň viac ako 336-tisíc eur a ĽSNS do nej investovala takmer 250-tisíc eur. Ak by sa náklady strán PS a Spolu sčítali, najmenšie náklady na kampaň by zo zvolených strán mala ĽSNS.

Most-Híd minul na kampaň vyše 190-tisíc eur, hnutie Sme rodina kampaň stála vyše 185-tisíc eur a SNS takmer 160-tisíc eur. Ani jedna z týchto parlamentných strán sa do Európskeho parlamentu (EP) nedostala.

Zo strán, ktoré sa do europarlamentu nedostali, minula najviac peňazí Národná koalícia, a to takmer 270-tisíc eur. Strana získala v eurovoľbách 0,72 percenta hlasov. Národná koalícia vynaložila na kampaň viac prostriedkov ako napríklad ĽSNS či PS.

Zákon umožňuje politickým stranám a hnutiam minúť na volebnú kampaň pred voľbami do EP maximálne tri milióny eur vrátane DPH. Do nákladov sa započítavajú aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a obvyklou cenou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré strana vynaložila v čase začínajúcom sa 180 dní pred dňom vyhlásenia volieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.