Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 15:24

FOTO: Košice postihli silné dažde. Padali obrovské krúpy, niektoré boli veľké ako tenisová loptička

V niektorých oblastiach spôsobili krúpy aj preliačiny na autách.

FOTO: Košice postihli silné dažde. Padali obrovské krúpy, niektoré boli veľké ako tenisová loptička
Zdroj: TASR/František Iván

Intenzívny dážď počas niekoľkých minút vo štvrtok krátko po poludní v Košiciach a ich okolí sprevádzali krúpy. V niektorých oblastiach spôsobili aj preliačiny na autách.

„Krúpy padali v rôznych veľkostiach, najväčšie mali priemer približne sedem centimetrov. Niekde nám do obecných budov natiekla voda cez okná, inde aj bahno,“ uviedla starostka Poproča Iveta Komorová Hiľovská s tým, že kusy ľadu tiež poškodzovali aj vozidlá.

​Priemer sedem centimetrov je o niečo viac, ako má štandardne tenisová loptička. Pre ilustráciu, pingpongová loptička má priemer štyri centimetre, golfová je o niečo väčšia.

Ako potvrdila košická mestská časť (MsČ) Juh, krúpy padali aj na jej území. Rovnako aj v MsČ Košice - Krásna či na Sídlisku KVP.

„V rôznych častiach sme zaznamenali rôznu intenzitu padania ľadovca a samotného dažďu. Niektoré vpuste zrejme nestíhali odvádzať vodu a preto sa na niektorých uliciach, ako napríklad Klimkovičovej a Moskovskej, plavila popri kanáloch a cestách,“ povedal pre TASR zástupca starostu Roman Matoušek.

Naopak, podľa slov starostu Starého Mesta Igora Petrovčíka, v tejto MsČ síce zaevidovali intenzívny dážď, no krúpy takmer vôbec.

​Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško spresnil, že veľkosť krúp sa dá zistiť len priamo na mieste meraním kusu ľadu, ktorý dopadne na zemský povrch. Podobne aj to, ktoré územie zasiahli.

„Ide o malý priestor. Krúpy padajú väčšinou vo veľmi ohraničených pásoch. Miesto, ktoré je zasiahnuté, nie je veľké. Je to ešte výraznejší rozdiel než pri intenzívnom daždi – búrke,“ vysvetlil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.