Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.06.2019, 10:36 Aktualizované dňa 27.06.2019 o 15:47

Danko spôsobil problém pre Čaputovú, na Slovensko pozval Lukašenka

  • Andrej Danko pozval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na oslavy SNP.
  • Zuzana Čaputová oznámila Lukašenkovi, že pozvanie nie je z prezidentskej úrovne.
  • Danko napriek tomu trvá na pozvaní Lukašenka a vyzýva, aby sa oslavy nepolitizovali.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, že pozvanie na oslavy SNP, ktoré mu počas svojej návštevy adresoval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), nie je z prezidentskej úrovne.

Novinárom to povedala vo štvrtok po podpísaní spoločného vyhlásenia troch najvyšších ústavných činiteľov k zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.

Jasný signál pre Lukašenka

"Prezidenta by mal pozvať prezident republiky," vysvetlila Čaputová, ktorá verí, že jej oznámenie bude pre Lukašenka jasným signálom.

Dodala, že na oslavy SNP nepozývala ani hlavy štátov krajín, ktoré navštívila v rámci svojich úvodných návštev. Na otázku, či sa osláv zúčastní, aj ak by prišiel Lukašenko, odpovedala, že sa určite zúčastní a nebude riešiť hypotetické otázky.

Prezidentka tiež uviedla, že svoj postoj vysvetlila aj predsedovi Národnej rady. Ten pozval bieloruskú delegáciu na oslavy 75. výročia Slovenského národného povstania počas svojej návštevy Bieloruska začiatkom júna.

Danko trvá na pozvaní

Danko napriek tomu trvá na pozvaní Lukašenka na oslavy SNP, informoval médiá jeho hovorca Tomáš Kostelník.

"Je presvedčený, že na okrúhlom výročí jedného z našich najvýznamnejších historických míľnikov, by mali byť prítomní najvyšší predstavitelia štátov, ktorých občania bojovali za našu slobodu a riskovali svoje životy, aby nám pomohli dostať fašizmus z nášho územia," tvrdí.

Šéf parlamentu zároveň vyzýva štátnikov, aby oslavy nepolitizovali. Pozvanie podľa neho protokolárne neslúži na oficiálnu návštevu na najvyššej úrovni. "Je to účelové pozvanie na konkrétne podujatie," tvrdí Danko.

V prípade, že Lukašenko pozvanie akceptuje, Danko ho prijme ako svojho osobného hosťa.

Nedeje sa nič dramatické, tvrdí premiér

Podľa premiéra Petra Pellegriniho sa v súvislosti s pozvaním Lukašenka Dankom nedeje nič dramatické. "Pán predseda (Andrej Danko, pozn. red.) bol na návšteve danej krajiny a býva zvyklosťou potom v rámci diskusií takéto aktivity robiť," vyhlásil predseda vlády.

"Pre mňa sú najdôležitejší hostia účastníci Slovenského národného povstania," priblížil.

Dopustil sa diplomatického prešľapu

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák poukázal, že ak Danko pozval Lukašenka bez vedomia prezidentky, dopustil sa diplomatického prešľapu. Pripomína, že podobné pozvania sa musia robiť z iniciatívy partnera, teda prezident pozýva prezidenta.

Dankovým partnerom je predseda bieloruského parlamentu, nie prezident, tvrdí poslanec SaS Martin Klus.

"V tomto prípade pozýva buď pani prezidentka alebo ten, kto organizuje podujatie - to je premiér Slovenskej republiky. Takže je to len ďalším potvrdením, že Andrej Danko sa správa, pokiaľ ide o diplomatický protokol, ako slon v porceláne," vyhlásil Klus.

Navyše poslanec SaS upozorňuje, že účasť Lukašenka na oslavách SNP môže odradiť iných zahraničných štátnikov.

Posledný európsky diktátor

Danko sa s Lukašenkom stretol 4. júna v Minsku. "Hovorili sme aj o možnosti kooperácie v oblasti vzdelávania, uznávania diplomov, o možnostiach ekonomickej spolupráce. Najviac sme sa venovali rizikám modernej digitálnej doby," oznámil predseda slovenského parlametnu.

O tom, že Lukašenka pozval na oslavy SNP, sa však nezmienil.

Lukašenko, ktorý bol prezývaný aj posledný európsky diktátor, je kritizovaný kvôli jeho autoritárskemu režimu v Bielorusku. Prezidentom krajiny je od roku 1994.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.