Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2019, 13:11

Kiska kritizuje koalíciu: Je neschopná zabezpečiť riadny chod štátu

Bývalý prezident sa vyjadril k voľbe sudcov Ústavného súdu.

Kiska kritizuje koalíciu: Je neschopná zabezpečiť riadny chod štátu
Zdroj: TASR/František Iván

Bývalý prezident Andrej Kiska kritizuje koalíciu za to, že ani na ôsmy pokus nezvolila dostatočný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Koalícia sa podľa neho neustále vyhovára.

"Koalícia má v parlamente väčšinu, ale stále sa na niekoho vyhovárajú. Raz na prezidenta, potom na prezidentku alebo sami na seba, lebo sa stále nenaučili vyplniť hlasovací lístok," napísal na Facebooku bývalý prezident. 

​Dodal, že "táto koalícia je neschopná zabezpečiť riadny chod štátu pre ľudí." 

Parlament včera opakoval voľbu ústavných sudcov. Predstavitelia koalície v priebehu dňa deklarovali, že na kandidátoch panuje zhoda a zvolia potrebných piatich sudcov.

​"Ohľadom ústavnych sudcov sme sa dohodli, že budeme voliť piatich. V každom klube musí ešte prebehnúť rokovanie, aby sa poslanci nemýlili. Mňa ide šľak trafiť, ako je možné namiesto koloniek zakrúžkovat poradové číslo," povedal pred voľbou pre HN Bugár.

Nakoniec sa však podarilo zvoliť len jedného kandidáta. Stala sa ňou štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner. 

​Ďalšia voľba sa uskutoční v septembri. 

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov.

Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť. Nateraz parlament spolu vybral 14 kandidátov, do plného počtu 18 chýbajú ešte štyria.

Niekoľko sudcov už predchádzajúci prezident Andrej Kiska vymenoval, na Ústavnom súde SR je tak v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka Zuzana Čaputová deklarovala, že sudcov vymenuje, až keď parlament zvolí potrebný počet kandidátov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.